Reklama

Reklama

1 grudnia 2017: Fakty dnia

Były doradca Donalda Trumpa przyznał się do okłamania FBI, PKW rezygnuje z udziału w Komisji nadzwyczajnej, a była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zapowiedziała pozew przeciwko Zbigniewowi Ziobrze. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

Były doradca Donalda Trumpa przyznał się do winy

Generał Michael Flynn, były doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań. Przyznał się do winy i obiecał "pełną współpracę" z wymiarem sprawiedliwości. To efekt śledztwa w sprawie kontaktów otoczenia obecnego prezydenta USA z Rosjanami.

Flynn jest skłonny zeznać, że "Trump nakazał mu nawiązać kontakt z Rosjanami" - podaje agencja Reutera za ABC News, zastrzegając, że nie zdołała potwierdzić jeszcze tej informacji.

Więcej tutaj

Reklama


Decyzja w sprawie reprywatyzacji Nabielaka 9

Komisja weryfikacyjna uchyliła w piątek decyzję reprywatyzacyjną wydaną w 2006 r. przez Mirosława Kochalskiego w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 kamienicy z lokatorami, gdzie m.in. mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska.

Jak tłumaczył decyzję przewodniczący komisji Patryk Jaki - uznano, że przy wydawaniu decyzji doszło do rażącego naruszenia prawa. Zgodnie orzeczeniem Marek M. ma obowiązek zwrotu ponad 2,9 mln zł nienależnego świadczenia na rzecz miasta.

Więcej czytaj tutaj

PKW rezygnuje z udziału w pracach Komisji nadzwyczajnej

Państwowa Komisja Wyborcza zrezygnowała z udziału w pracach komisji nadzwyczajnej rozpatrującej projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS - poinformowała w piątek rzeczniczka PKW Anna Godzwon. Decyzja została spowodowana powtarzającymi się zarzutami o fałszowanie wyborów.

Przewodnicząca komisji Anna Milczanowska (PiS) powiedziała PAP, że informacja o rezygnacji PKW z udziału w pracach komisji nie dotarła do niej. "Nie padały tu (na komisji - PAP) żadne obraźliwe oszczerstwa. Wręcz przeciwnie, myślę, że więcej oszczerstw pada ze strony opozycji pod adresem wnioskodawców (z PiS)" - oceniła posłanka PiS. "Nie rozumiem, dlaczego PKW się obraża. Są instytucją, która powinna uczestniczyć w obradach i pracach tej komisji" - powiedziała Milczanowska. "Dziwię się, że teraz PKW stosuje taki wybieg" - dodała Milczanowska.

Więcej informacji tutaj

Była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zapowiada pozew przeciw Ziobrze

Sędzia odwołana z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Pozew ma dotyczyć ochrony dóbr osobistych.

Sędzia Beata Morawiec chce pozwać ministra Ziobro za treść komunikatu "Decyzje ws. krakowskich sądów", który pojawił się 27 listopada na stronie internetowej ministerstwa.

Więcej tutaj

Śnieżyce nad Polską. RCB: 292 tys. odbiorców bez prądu

W wyniku intensywnych opadów śniegu w kraju bez prądu pozostawało w piątek około 292 tys. odbiorców - poinformował dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Zapewnił także, że trwają prace naprawcze.

Jak poinformował na Twitterze Kubiak, największa liczba odbiorców pozbawionych prądu występowała w województwie mazowieckim - 132 tys. 340 osób.

Więcej czytaj tutaj

Merkel zastąpi Tuska?

- Jeśli w Niemczech powstanie rząd wielkiej koalicji, to kanclerz Angela Merkel może kierować nim przez dwa lata, po czym zastąpiłaby Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej - o takim scenariuszu pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera".

Według gazety o takiej możliwości od tygodni dyskutuje się w europejskich kręgach politycznych i instytucjonalnych a pomysł narodził się we Francji.

Więcej czytaj tutaj

Ewakuacja jarmarku w Poczdamie. Podejrzana przesyłka

W piątek po południu zamknięty został jarmark świąteczny w Poczdamie. Policja badając podejrzaną przesyłkę stwierdziła w niej materiał wybuchowy. Saperzy rozbroili ładunek.

Policja badała paczkę o rozmiarach 40x50 cm, która dostarczona została po południu do apteki przy Brandenburger Straße. Jeden z pracowników apteki otworzył przesyłkę i znalazł w niej podejrzanie wyglądające przewody i urządzenia techniczne. Apteka poinformowała o tym znalezisku policję. Do akcji wkroczyli specjaliści w dziedzinie niekonwencjonalnych ładunków wybuchowych i zapalnych, ponieważ można było przypuszczać, że jest to jakiś ładunek domowej roboty.

Więcej informacji tutaj

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy