Reklama

Reklama

Epidemia odry

Odra w Polsce: Dorosły zaraził się od dziecka

Do szpitala w Poznaniu trafił 33-letni mężczyzna, u którego lekarze podejrzewają odrę. To piąte podejrzenie tej choroby w Wielkopolsce.

Mężczyzna, który jest w poznańskim szpitalu, zaraził się odrą od dziecka. Sanepid czeka na potwierdzenie choroby, jednak lekarze mówią, że nie ma wątpliwości, że to odra.

To już kolejny przypadek zachorowania w tym tygodniu. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że coraz więcej osób rezygnuje z obowiązkowych szczepień przeciwko odrze. W 2010 roku nie zaszczepiło się 3,5 tys. osób, w 2011 - 4,7 tys., w 2012 - 5,3 tys., w 2013 - 7,2, a w ubiegłym roku było to już 12,7 tys. osób.

- Ja jestem lobbystą, ale nie firm farmaceutycznych, lecz kalendarza szczepień ochronnych, ponieważ to jest bardzo dobre narzędzie zdrowia publicznego do tego, żeby tysiące dzieci mogły przeżyć - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

Reklama

W Polsce odsetek zaszczepionych osób wynosi ponad 95 proc.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych, przedostają się do różnych organów - skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby. Okres wylęgania choroby trwa 10-12 dni.

Powikłania w przebiegu odry występują u ok. 30 proc. osób chorych, większość z nich występuje u dzieci do piątego roku życia oraz dorosłych powyższej 20 lat. Do powikłań w przebiegu odry należą m.in. biegunka i silne odwodnienie organizmu, zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc.

Od początku 2014 roku na naszym kontynencie zanotowano 22 tysiące przypadków zachorowań na tę groźną chorobę. Dotknęła ona mieszkańców siedmiu krajów.

Adam Górczewski

Joanna Potocka


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy