Reklama

Reklama

Epidemia Eboli

Wyzdrowiała chora na ebolę brytyjska pielęgniarka

Pauline Cafferkey, brytyjska pielęgniarka, która zaraziła się wirusem eboli w Sierra Leone, jest już zdrowa. Informacje te przekazał londyński szpital Royal Free Hospital, w którym kobieta była leczona.

Cafferkey jest co prawda jeszcze osłabiona, ale bardzo cieszy się na powrót do domu. Na początku stycznia pojawiły się obawy, że pielęgniarka może przegrać z chorobą. Szpital informował, że chora jest w stanie krytycznym.

Pielęgniarka była leczona eksperymentalnym lekiem antywirusowym i krwią pochodzącą od osób, które wyleczyły się z eboli. Śmiercionośnego wirusa wykryto u niej w grudniu, gdy wróciła z Sierra Leone, gdzie pracowała jako wolontariuszka organizacji niosącej pomoc dzieciom "Save the Children".

Reklama

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z końca roku 2014 ebolą zaraziło się ponad 13,7 tys. osób, a ok. 5 tys. zmarło. WHO zastrzega, że dane te nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków. W piątek WHO ostrzegła, że mimo spadku liczby zarażonych sytuacja w trzech państwach najbardziej dotkniętych epidemią (Liberii, Sierra Leone, Gwinei) pozostaje "bardzo niepokojąca".

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy