Reklama

Reklama

Epidemia Eboli

Szybki test na ebolę. Jest aprobata WHO

Światowa Organizacja zdrowia zaaprobowała pierwszy szybki test, umożliwiający potwierdzenie zarażenia wirusem ebola w ciągu zaledwie kwadransa.

Może to być przełomem w walce z epidemią eboli, która w Afryce Zachodniej zabiła już prawie 10 tys. ludzi. Test, opracowany przez Corgenix Medical Corp, jest co prawda mniej dokładny niż standardowy test PCR, ale za to łatwy do przeprowadzenia, nie wymaga elektryczności, a rezultaty są dostępne w ciągu 15 minut - powiedział rzecznik WHO Tarik Jaszarević.

Przyjmowanie zamówień i dostawy tego testu nie rozpoczną się natychmiast, ponieważ producent pracuje jeszcze nad kosztorysem, a także potrzebuje do dwóch tygodni na sfinalizowanie procedur wymaganych przez amerykańską agencję kontroli żywności i leków (FDA) - dodał Jaszarević.

Reklama

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Według najnowszych danych WHO od wybuchu epidemii na początku 2014 roku w Liberii, Sierra Leone i Gwinei odnotowano ponad 23 tys. przypadków eboli, z których ponad 9,3 tys. zakończyło się zgonem chorych. Prezydenci tych krajów postawili jako cel wyeliminowanie do 15 kwietnia nowych przypadków eboli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy