Reklama

Reklama

Epidemia Eboli

Licealiści wrócili z Liberii. "Decyzja bardzo nierozważna"

- Wyjazd do Liberii został przygotowany dobrze, granice były otwarte, a uczniowie wiedzieli, jakie ryzyko jest związane z podróżą do tego kraju - mówił dyrektor liceum salezjańskiego we Wrocławiu. Ksiądz Jerzy Babiak, organizator wyjazdu grupy uczniów do Liberii, zorganizował dzisiaj konferencję prasową.

Decyzja o wyjeździe do Liberii została podjęta 2 lipca. Na wyjazd zgodził się wówczas ksiądz Babiak, a także rodzice licealistów, którzy mieli wziąć udział w wyprawie.

Reklama

-  Ta decyzja o wyjeździe była bardzo nierozważna. Osoba, przygotowująca taki wyjazd, która wie o istniejącym zagrożeniu, powinna skontaktować się z ekspertami i dowiedzieć się o możliwych konsekwencjach. Należy pamiętać, że pierwsze objawy zakażenia Ebolą mogą przypominać grypę, a choroba może rozwijać się do 21 dni - komentuje w rozmowie z INTERIA.PL specjalista chorób zakaźnych dr Janusz Kuryłło.

- Do wyjazdu przygotowywaliśmy się przez cały rok, na bieżąco śledziliśmy sytuację panującą w Liberii, nie tylko pod względem Eboli - przekonywał w trakcie konferencji prasowej ksiądz Jerzy Babiak. - Kiedy usłyszeliśmy, że zachodnia Afryka, także Liberia, jest w zasięgu Eboli, nasze zainteresowanie stało się jeszcze większe - dodał.

Jak przekonuje ks. Babiak, grupa przez cały czas miała kontakt z ośrodkiem salezjańskim w stolicy Liberii.

 - Cały czas otrzymywaliśmy informacje uspokajające, że nie ma powodów, żebyśmy nie przyjeżdżali - przekonywał.

Ksiądz perswadował także, że decyzja była "konsultowana z Głównym Inspektorem Sanitarnym".

- Zaraz po powrocie dzieci zostały przebadane przez lekarzy. Cały czas jesteśmy też w kontakcie z lekarzami - uspokajała obecna na konferencji prasowej matka jednego z uczestników wyjazdu, Edyta Papińska.

Po wypowiedzi księdza szybko okazało się jednak, że badania przeszło tylko kilkoro uczestników wyjazdu. Organizator misji nie potrafił powiedzieć, ilu licealistów poddało się badaniom.  


JB


Dowiedz się więcej na temat: ebola | wirus Ebola | Wrocław

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy