Reklama

Reklama

Typy, przecieki i pewniaki. Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

W środę uczniowie ostatnich klas podstawowych napiszą egzamin ósmoklasisty z matematyki. Wielu z nich przygotowując się do egzaminu szuka w sieci odpowiedzi na pytanie, co będzie na teście. Jakie są pewniaki, przecieki oraz typy pojawiające się co roku na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Podpowiadamy, czego można się spodziewać.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022 już w środę, 25 maja. Uczniowie przystąpią do niego punktualnie o godzinie 9. Zatem to już ostatnia prosta przygotowań do egzaminu, który od lat budzi największe emocje wśród zdających. Mimo że egzamin ósmoklasisty nie ma progu zdawalności, warto uzyskać dobry wynik, by zwiększyć swoją szansę przy rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej.

W tym roku pojawiły się pewne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych, o których każdy ósmoklasista powinien pamiętać. Dla wielu z nich to pretekst do tego, by szukać dodatkowych pomocy w sieci. Jakie typy zadań i pewniaki mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty z matematyki 2022?

Reklama

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022. Co będzie w arkuszu CKE? Typy zadań

Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut. Maksymalnie można zdobyć 25 punktów - 15 z zadań zamkniętych i 10 z zadań otwartych. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała listę zagadnień, które powinien znać każdy uczeń przystępujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki 2022. Na tej podstawie można wywnioskować, co pojawi się w arkuszach CKE oraz jakich zadań można się spodziewać.

Zadania na egzaminie ósmoklasisty z matematyki w tym roku nie będą zawierały dowodów geometrycznych. Z kolei wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym stopniu.

W tym roku na egzaminie ósmoklasisty z matematyki należy wykazać się wiedzą z zakresu m.in.:

 • działań na liczbach naturalnych,
 • liczb całkowitych,
 • działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
 • pierwiastków,
 • sum algebraicznych i działań na nich,
 • równań z jedną niewiadomą,
 • osi liczbowej,
 • odczytywania danych i elementów statystyki opisowej,
 • wielokątów,
 • elementów rachunku prawdopodobieństwa,
 • geometrii przestrzennej.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022. Pewniaki na egzaminie

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty to typy i rodzaje zadań, które często znajdują się w arkuszach CKE z poprzednich lat. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić powtarzający się szablon zadań w zmodyfikowanej wersji.

Czego można spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty z matematyki w 2022 roku? Do typowych zadań należą:

 • obliczanie procentowe (np. obniżki i podwyżki cen),
 • zastosowanie twierdzenia Pitagorasa,
 • pola powierzchni i objętości graniastosłupa,
 • kolejność działań,
 • odczytywanie danych z wykresów i diagramów,
 • obliczanie pola powierzchni i objętości. 

Przecieki z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Uwaga na oszustów!

Przecieki z egzaminu ósmoklasisty z matematyki to jedna z najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w sieci. Uczniowie liczą, że tuż przed egzaminem uda im się znaleźć dodatkową pomoc, a nawet konkretne zadania z rozwiązaniami. Dla tych, którzy w ostatnim czasie nie przykładali się do nauki i liczą na łut szczęścia, mamy złą informację. Arkusze w sieci przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki to działanie oszustów.

"Przecieki", "zobacz, co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki", "mamy arkusze CKE". Takie komunikaty w sieci przed egzaminem powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.

Jak działają oszuści? Ten schemat jest bardzo prosty i powtarza się każdego roku. Oszuści chcą, by zapłacić im za przecieki za pomocą SMS, wysyłając specjalną wiadomość. Jeśli któryś z uczniów da się nabrać na taką akcję oszustów, musi liczyć się z tzw. ukrytymi kosztami. Użytkownik może zostać wpisany na płatną listę, a opłaty mogą być ściągane regularnie. Z tej usługi trudno jest później zrezygnować.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022. Arkusze CKE i odpowiedzi w Interii

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać arkuszy CKE i odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z matematyki, to dobrze trafiłeś. Podobnie jak w czasie matur, także podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 będziemy w Interii publikować arkusze CKE oraz nieoficjalne odpowiedzi.

Arkusz CKE z egzaminu ósmoklasisty z matematyki opublikujemy na stronach Interii w środę, 25 maja o godz. 13. Następnie pojawią się odpowiedzi zaproponowane przez naszych ekspertów. Rozwiązania zadań z egzaminu ósmoklasisty z matematyki będą dostępne TUTAJ. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Zobacz też:

Egzamin ósmoklasisty 2022. Co zrobić, jeśli zachorujesz albo się spóźnisz?

Reklama

Reklama

Reklama