Reklama

Reklama

Typy i pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego już za niecałą dobę. We wtorek, 24 maja uczniowie szkół podstawowych zmierzą się z pierwszym testem wiedzy. W ciągu ostatnich godzin przed egzaminem rozpoczyna się szukanie przecieków oraz odświeżanie pewniaków pojawiających się każdego roku. Sprawdźmy, czego można się spodziewać oraz jaki materiał na pewno pojawi się na egzaminie. Czas na ostatnie przygotowania przed egzaminem ósmoklasisty 2022!

Na kilka godzin przed egzaminem ósmoklasisty 2022 uczniowie w desperacji liczą na znalezienie przecieków z arkuszy egzaminacyjnych w Internecie. Nie jest to nic nowego, gdyż maturzyści również mocno poszukiwali wiedzy na temat arkuszy CKE przed 4 maja, czyli dniem rozpoczęcia egzaminu dojrzałości. Oni jednak mają już stres za sobą.

Teraz przyszła kolej uczniów szkół podstawowych, którzy zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego we wtorek, 24 maja. W następne dni czeka ich sprawdzenie wiedzy z matematyki oraz języka angielskiego.

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2022 jest uznany za zdany za samo przystąpienie do niego. Dlaczego więc uczniowie tak bardzo się stresują egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego? Gdyż od niego zależy szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. 

Zatem - jakie typy zadań i pewniaki tematyczne pojawią się na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego?

Przecieki z egzaminu ósmoklasisty 2022? Lepiej uważać

Temat przecieków z egzaminu ósmoklasisty 2022 z języka polskiego stał się w ostatnich dniach bardzo popularny. Im bliżej egzaminu, tym więcej informacji w tym temacie pojawia się w sieci. Dużo popularniejsze są przecieki maturalne, lecz uczniowie szkół podstawowych również liczą na to, że uda im się znaleźć coś, co pomoże w zdaniu egzaminu. Nawet jeśli będziemy w stanie znaleźć ogłoszenie o przeciekach, powinniśmy być ostrożni.

Bardzo często w Internecie można natrafić na oszustów. Oferując przecieki egzaminacyjne wyłudzają od nas dane osobowe lub pieniądze. Zdarza się również, że pod linkami otrzymanymi do "przecieków" w rzeczywistości infekujemy swoje urządzenie. Powinniśmy więc dokładnie sprawdzać podsyłane linki i nie wysyłać SMS-ów na numery, które wyglądają podejrzanie.

Oczywiście w sieci nie brakuje typów i podejrzeń co do tego, jakie tematy mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego. Do najpopularniejszych wskazówek należą: takie lektury jak "Kamienie na Szaniec", "Balladyna", "Opowieść wigilijna" oraz "Pan Tadeusz".

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Typy zadań

Do egzaminu ósmoklasisty pozostało kilkanaście godzin. Możemy ten czas przeznaczyć na naukę, zamiast szukać niepewnych przecieków. Jakie zadania czekają na nas w trakcie egzaminu? W ciągu 120 minut trzeba będzie uzupełnić zadania zamknięte oraz otwarte. Obowiązkowo druga część arkusza to dłuższa wypowiedź pisemna. Zazwyczaj do napisania jest w tym miejscu rozprawka albo wypracowanie. Z krótszych pojawić się może zaproszenie, ogłoszenie lub opis bohaterów.

Na podstawie arkuszy z poprzednich lat jesteśmy w stanie określić pewien powtarzający się szablon zadań. Pojawiają się one każdego roku, tylko w delikatnie zmodyfikowanej wersji. Wśród typowych zadań wymienić należy:

 • Określenie prawdy lub fałszu na podstawie materiału źródłowego,
 • Chronologię wydarzeń zgodną z przedstawionym tekstem,
 • Umiejętność opisania ilustracji w oparciu o inne dzieła kultury,
 • Pytania dotyczące analizy oraz czytania tekstu ze zrozumieniem,
 • Krótkie wypowiedzi pisemne, w których liczy się gramatyka, ortografia oraz interpunkcja.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Pewniaki na egzaminie

Nikt oprócz CKE nie wie, co pojawi się w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych. Dlatego też dobrze nauczyć się rzeczy, które wspomniane są w materiałach egzaminacyjnych. Dobrze byłoby również zajrzeć do listy lektur obowiązkowych. Dzięki ich znajomości jesteśmy w stanie zdobyć aż 50% punktów na podstawie samego wypracowania. Obowiązkowe lektury, które powinniśmy znać na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego to:

 • Charles Dickens - "Opowieść wigilijna",
 • Aleksander Fredro - "Zemsta",
 • Jan Kochanowski - fraszki oraz treny (szczególnie Tren VII i Tren VIII),
 • Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec",
 • Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę",
 • Juliusz Słowacki - "Balladyna",
 • Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz", "Dziady cz. II", "Świtezianka", "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika",
 • Henryk Sienkiewicz - "Latarnik" oraz "Quo Vadis".

Którąś z wyżej wspomnianych lektur z pewnością ujrzymy w drugiej części naszego egzaminu. Jak natomiast prezentować się może pierwsza część? Na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego mogą pojawić się zapytania o:

 • Rodzaje oraz gatunki literackie,
 • Części mowy i zdania,
 • Zasady interpunkcji,
 • Zasady ortografii,
 • Środki stylistyczne,
 • Mowę zależną/niezależną.

Egzamin ósmoklasisty z polskiego. W Interii arkusze CKE i nieoficjalne odpowiedzi

Finalne pytania poznamy we wtorek, 24 maja po godzinie 9:00, kiedy to uczniowie otworzą swoje arkusze. Podobnie jak w czasie matur, także podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 będziemy w Interii publikować arkusze CKE oraz nieoficjalne odpowiedzi. Już we wtorek o godz. 13.00 pojawi się pierwszy arkusz egzaminacyjny - z języka polskiego. Później minuta po minucie będziemy publikować odpowiedzi opracowane przez naszych ekspertów.
Arkusze CKE oraz nieoficjalne odpowiedzi opublikujemy także z egzaminu ósmoklasisty z matematyki i języka angielskiego.

***

Czytaj także:

Życzenia prezydenta Dudy dla Jerzego Bralczyka: "Sił do ważnej służby dla języka ojczystego"

Zmiany w ZHP. Związek dopuścił alternatywne przyrzeczenie harcerskie bez słowa Bóg

Reklama

Reklama

Reklama