Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2022 już we wtorek. Najważniejsze informacje i terminy

Już jutro, 24 maja, rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty 2022. Ponad pół miliona uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej będzie musiało wykazać się wiedzą z zakresu języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W których dniach zostaną zorganizowane poszczególne egzaminy? Jak i kiedy będzie można sprawdzić wyniki? Gdzie szukać arkuszy CKE i odpowiedzi? Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty 2022.

Egzamin ósmoklasisty 2022 tuż-tuż. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do testu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych tj. z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Największa grupa ósmoklasistów, około 97 proc., zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. 

Podpowiadamy, kiedy odbędą się poszczególne egzaminy i jak sprawdzić ilość uzyskanych punktów.   

Egzamin ósmoklasisty 2022. Terminy: kiedy i o której godzinie?

Jak wygląda harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2022? Zgodnie z terminami ogłoszonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej zmierzą się z testem w dniach od 24 do 26 maja. Na rozwiązanie zadań z języka polskiego uczniowie będą mieli 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego nowożytnego - 90 minut. 

Reklama

Przedstawiamy dokładny harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2022:        

  • 24 maja (wtorek) godz. 9:00 - egzamin z języka polskiego        
  • 25 maja (środa) godz. 9:00 - egzamin z matematyki        
  • 26 maja (czwartek) godz. 9:00 - egzamin z języka obcego nowożytnego 

Uczniowie, którzy z przyczyn usprawiedliwionych (zdrowotnych lub losowych) nie będą mogli przystąpić do testu w terminie głównym, będą musieli podejść do egzaminu w czerwcu. W dniach 13-15 czerwca CKE wyznaczyła terminy dodatkowe:   

  • 13 czerwca (poniedziałek) godz. 9:00 - język polski       
  • 14 czerwca (wtorek) godz. 9:00 - matematyka       
  • 15 czerwca (środa) godz. 9:00 0 język obcy nowożytny

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy wyniki?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. W związku z tym, że nie ma minimalnej liczby punktów, jaką muszą otrzymać uczniowie. Tego testu nie można nie zdać. Warto  jednak przyłożyć się do egzaminu ósmoklasisty, ponieważ wyniki mają wpływ na pomyślne przejście procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych  - liceów, techników czy szkół branżowych. 

Kiedy będzie można sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że w tym roku uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca. Aby sprawdzić ilość uzyskanych punktów z poszczególnych przedmiotów, każdy uczeń musi zalogować się na stronie internetowej CKE podając w odpowiednim okienku swój PESEL i hasło, które ósmoklasista otrzyma w swojej placówce edukacyjnej. Z kolei zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty 2022 zostaną wydane 8 lipca

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty 2022? 

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 uczniowie mają obowiązek posiadania ze sobą długopisu (lub pióra) z czarnym tuszem bądź atramentem. Warto zaznaczyć, że tylko takim długopisem należy zapisywać odpowiedzi na karcie egzaminacyjnej. Na egzamin z matematyki trzeba wziąć ponadto linijkę, która pomoże wykonywać rysunki. Należy jednak pamiętać, że stosowanie ołówka jest zabronione. 

Na egzamin ósmoklasisty każdy uczeń może zabrać również małą butelkę wody, która powinna stać na podłodze. Ponadto można mieć ze sobą chusteczki. Natomiast dodatkowe materiały i przybory pomocnicze mogą wnieść:        

  • osoby niewidome i słabowidzące -  sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne, które musi zapewnić szkoła;      
  • osoby słabowidzące - przybory optyczne, z których zdający korzysta na co dzień;        
  • uczniowie zagraniczni na podstawie art. 165 Prawa Oświatowego - słownik dwujęzyczny (język polski - język rodzimy);        
  • pozostałe uprawnione osoby - komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Arkusze CKE i odpowiedzi w Interii 

W dniu danego egzaminu, po godzinie 13:00 na stronach Interii będziemy udostępniać arkusze CKE. Opublikujemy również odpowiedzi zaproponowane przez naszych ekspertów. Rozwiązania zadań dostępne będą w zakładce Arkusze w raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2022. Tutaj pojawią się arkusze CKE i nieoficjalne odpowiedzi z języka polskiego, matematyki i z języka angielskiego.  

Czytaj również:

CKE wydała ważny dokument przed egzaminem ósmoklasisty 2022. Co w nim jest?

Egzamin ósmoklasisty 2022. Gdzie szukać arkuszy CKE i odpowiedzi?

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2022. Ułatwienia dla jednej grupy uczniów

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy