Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2022. CKE podała wyniki. Teraz uczniowie czekają na 8 lipca

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022. Już dziś uczniowie klas ósmych mogą sprawdzić swoje rezultaty indywidualne. Natomiast pełne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 uczniowie poznają 8 lipca. Wyjaśniamy, gdzie można sprawdzić efekty egzaminu oraz co oznacza wynik procentowy, a co centylowy.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Wyniki już są


Na wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 uczniowie czekali ponad miesiąc - od 26 maja, kiedy to zakończył się sprawdzian ich wiedzy. Wyniki egzaminu ósmoklasisty pojawiły się dziś 1 lipca około godziny 10.00.

Uczniowie, którzy w maju 2022 przystąpili do egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 57 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 67 proc. punktów, z niemieckiego - 50 proc., z rosyjskiego - 65 proc., z francuskiego - 80 proc., z hiszpańskiego - 81 proc. i z włoskiego - 89 proc.

Reklama

Indywidualne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie sprawdzić?

CKE opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty na swojej stronie internetowej. W piątek absolwenci klas VIII szkół podstawowych będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych).

To jeszcze nie koniec. Kiedy pełne wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Już za tydzień natomiast do rąk uczniów trafi szczegółowy wynik testu. 8 lipca każdy otrzyma zaświadczenie, na którym podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej egzaminu ósmoklasisty.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022. Czym jest wynik centylowy?

Wynik egzaminu ósmoklasisty wyrażony w procentach nie budzi większych wątpliwości. Jeżeli uczeń zda test na 80 procent, oznacza to, że właśnie taki odsetek punktów, zaokrąglony do liczby całkowitej, uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego. Problem pojawia się przy drugiej skali i wiele osób zastanawia się, co to jest wynik centylowy i do czego służy. 

Wynik centylowy z egzaminu ósmoklasisty to odsetek liczby uczniów, także zaokrąglony do liczby całkowitej, którzy ‎uzyskali wynik taki sam lub niższy niż zdający z danego przedmiotu. Wynik centylowy pozwala w łatwy sposób ocenić, ilu osobom udało się lepiej zdać egzamin ósmoklasisty, a ile osób otrzymało niższy wynik.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty a rekrutacja do szkół

Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie wpływają jednak na to, czy egzamin zostanie zaliczony. Tego nie można nie zdać, jednak wymagane jest, by do niego przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową. Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają znaczenie przy rekrutacji.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych nie opiera się o wyniki centylowe egzaminu. Liczy się wynik procentowy oraz uzyskane stopnie na świadectwie. Łącznie ósmoklasista może zdobyć 200 punktów - sto za sam egzamin, a drugie tyle za oceny oraz dodatkową aktywność pozalekcyjną, w której uczeń bierze udział.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy