Reklama

Reklama

CKE wydała ważny dokument przed egzaminem ósmoklasisty 2022. Co w nim jest?

Egzamin ósmoklasisty 2022 uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych napiszą już w przyszłym tygodniu. Wypełnianie arkuszy CKE dla niektórych jest bardzo stresujące, nawet pomimo dobrego przygotowania, więc Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła pomóc młodzieży. CKE stworzyła poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów" z listą najważniejszych wskazówek.

Egzamin ósmoklasisty to test sprawdzający wiedzę uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, zdobytą w klasach I-VIII. W dniach 24-26 maja o godzinie 9: 00 młodzież przystąpi do obowiązkowych testów z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego (np. angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego). 

Wydawać by się mogło, że dobre przygotowanie jest gwarancją sukcesu na egzaminie ósmoklasisty, jednak wiedza to nie wszystko. Niestety nie od dziś wiadomo, że stres jest w stanie sparaliżować nawet największych prymusów. 

Reklama

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zdecydowała się wyjść naprzeciw potrzebom młodych Polaków, udostępniając w sieci poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów".

"Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym?" Skąd pobrać poradnik CKE?

Poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym" można znaleźć na oficjalnej stronie CKE. W dostępnym do pobrania pliku PDF przyszli absolwenci szkół podstawowych nie tylko znajdą wskazówki, jak rozładować napięcie przed egzaminem ósmoklasisty, ale również, jak okiełznać nerwy podczas rozwiązywania zadań w arkuszu i po egzaminie. 

 • Za opracowanie merytoryczne poradnika odpowiedzialna jest dr Marta Majorczyk psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu oraz nauczyciel akademicki z Collegium Humanum. 
 • Ilustracje przygotowała Milena Molenda 
 • Nad składem i łamaniem tekstu pracowała Beata KRAJEWSKA wraz ze Studiem Gardengraf

Egzamin ósmoklasisty: Jak radzić sobie ze stresem na dzień przed?

Autorka poradnika "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym" podkreśla, że na poziom stresu przed egzaminem ósmoklasisty wpływ mają wszystkie podjęte wcześniej działania. Warto zwrócić więc uwagę na swoje przygotowanie, codzienne nawyki i sposób myślenia. 

Marta Majorczyk podkreśla, że my sami mamy ogromny wpływ na własne samopoczucie w danym dniu, a stres może wynikać z różnych przyczyn tj. m.in. brak wiary w swoje możliwości, trudność w radzeniu sobie z emocjami, takimi jak złość, smutek, wycofanie, lęk, strach, brak czasu na odpoczynek, stawianie sobie zbyt wysokich wymagań czy pomniejszanie własnych dokonań. Podaje również wskazówki, jak zredukować napięcie na dzień przed egzaminem ósmoklasisty.  

 • Dzień przed egzaminem należy przeznaczyć na powtórkę do egzaminu ósmoklasisty
 • W ramach powtórki przedegzaminacyjnej watro zorganizować "niby-egzamin", rozwiązując wybrany arkusz CKE z poprzednich lat. Aby nie stresować się czasem, warto ustawić stoper, który pozwoli go kontrolować.
 • Należy przygotować garderobę i inne rzeczy potrzebne na egzamin ósmoklasisty, aby niczego nie zapomnieć. 
 • Warto starać się nastawić pozytywnie, odprężyć się i odgonić złe myśli. Trzeba mieć wiatę we własne umiejętności i posiadaną wiedzę.


 • Można porozmawiać z rodziną lub pomyśleć o czymś przyjemnym, aby nabrać dystansu do egzaminu ósmoklasisty.
 • Ważne, aby powtarzać sobie "Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces" i uwierzyć w to.
 • Nie wolno zapominać o regeneracji umysłu np. na spacerze lub za sprawą wykonywania ulubionych czynności. Nie zaszkodzi również posłuchać ulubionej muzyki.
 • Ćwiczenia fizyczne przed egzaminem ósmoklasisty też są ważne, ponieważ dzięki nim organizm dotlenia się. Wydzielają się również endorfiny, dzięki którym łatwiej będzie rozładować napięcie. 
 • Warto znaleźć chwilę na wyciszenie np. dzięki ćwiczeniom oddechowym. 
 • Przed snem budzik koniecznie powinno się nastawić na wcześniejszą godzinę. Nie warto też zbyt dużo myśleć o różnych sprawach, ponieważ to może spowodować bezsenność. 

Egzamin ósmoklasisty: Jak radzić sobie ze stresem w dzień egzaminu?

Stres w dniu egzaminu ósmoklasisty również można zredukować, tylko  jak to zrobić? Psycholog twierdzi, że warto wcześniej wstać, aby zdążyć, zjeść zdrowe, energetyczne śniadanie tj. płatki owsiane czy jajecznica. Unikać należy za to cukru, który negatywnie wpłynie na organizm. 

Marta Majorczyk w poradniku CKE "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym?" również radzi, aby zabrać ze sobą butelkę wody, niezbędne przybory, legitymację i bilet na autobus, bo ich brak może niepotrzebnie nas zdenerwować. Warto też wyjść wcześniej z domu, aby uniknąć problemów w razie korków i unikać rozmów o samym egzaminie ósmoklasisty. A co robić w razie stresu na sali egzaminacyjnej? 

 • Przed egzaminem ósmoklasisty należy unikać zbiorowego powtarzania, bo to z reguły się nie sprawdza.
 • Warto spróbować wyciszyć własne myśli i emocje, spokojnie oddychając, licząc albo powtarzając sobie w myślach kojące słowa "dam radę". Można również wykonać kilka wymachów rąk lub przysiadów, aby "otrząsnąć się ze stresu", uśmiechnąć się do innych lub skupić na sobie. 
 • Po wejściu do sali i otrzymaniu arkusza CKE trzeba odgonić złe myśli, jeżeli zaczęły być paraliżujące. W tym celu można wykonać kilka ruchów szyją i ramionami lub krótkie ćwiczenia oddechowe. Można również wyobrazić sobie znak STOP lub czerwone światło, które powstrzyma negatywne emocje. 
 • Koniecznie trzeba przejrzeć arkusz z zadaniami, aby ustalić, ile czasu potrzeba na jego wypełnienie. Nie warto panikować w przypadku, gdy czegoś się zapomni. Warto mówić sobie wtedy: "Zaraz sobie to przypomnę. Przecież uczyliśmy się tego na lekcjach". 
 • Polecenia na egzaminie ósmoklasisty warto czytać co najmniej dwa razy, a jako pierwsze wykonywać zadania, które wydają się najłatwiejsze tak, aby później nie zabrakło na nie czasu. Trzeba też zostawić sobie przynajmniej kwadrans na ponowne sprawdzenie odpowiedzi. 
 • Pomijanie zadań zamkniętych to błąd. A nuż uda się trafić z odpowiedzią? W przypadku zadań otwartych w arkuszu CKE warto zapisywać całe zadania, a nie tylko końcowy wynik. 
 • Jeżeli stres staje się paraliżujący, warto na chwilę odłożyć długopis i starać się w tym czasie nie myśleć o egzaminie ósmoklasisty. Krótka przerwa lub kilka oddechów mogą pomóc. 
 • W przypadku problemów z koncentracją uwagi warto spróbować skoncentrować się na długopisie, a później na arkuszu CKE i policzyć w myślach od 10 do 1 lub od 20 do 1. Dzięki temu łatwiej odzyskać równowagę. 

Egzamin ósmoklasisty: Jak radzić sobie ze stresem po egzaminie?

Po egzaminie ósmoklasisty nie warto dodawać sobie dodatkowo stresu, pytając koleżanek i kolegów o odpowiedzi, których udzielili w arkuszach. Marta Majorczyk w poradniku CKE wyjaśnia, że nie warto analizować ani robić sobie wyrzutów sumienia z powodu złych wyborów na teście. Niczego nie można przecież już zrobić. Zamiast zadręczać się na zapas, warto po prostu przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z kolejnego przedmiotu. 

Po zakończeniu wszystkich części egzaminu ósmoklasisty warto zrobić coś dla siebie. Czas oczekiwania na wyniki należy poświęcić na drobne przyjemności i relaks. Nawet w przypadku uzyskania złego rezultatu należy pamiętać, że egzamin ósmoklasisty to tylko nowe doświadczenie, które w żadnym stopniu nie definiuje wartości danej osoby.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Gdzie szukać arkuszy CKE i odpowiedzi?

Po zakończonym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu opublikujemy w Interii arkusze CKE wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Wszystkie rozwiązane zadania dostępne będą w zakładce Arkusze w raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2022

Czytaj również:

Egzamin ósmoklasisty 2022. Język polski. Co musisz wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty: Daty, terminarz, kto ma wolne 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama