Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2020 pójdzie gorzej? Dyrektor CKE wyjaśnia

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik nie obawia się, że rozpoczynający się we wtorek egzamin ósmoklasisty pójdzie gorzej niż przed rokiem. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przekonuje, że wpływ na wyniki ma raczej temat wypracowania, a nie pandemia czy nauczanie zdalne.

Zdaniem Smolika nie można było zmienić formuły egzaminu. "Zresztą co mielibyśmy z niego wyciąć? Nauczyciele mają absolutną dowolność w sposobie realizacji kolejnych tematów. Nie możemy zmienić punktacji i np. wyżej punktować zadania z gramatyki, a mniej wypracowanie czy na odwrót, bo w każdej szkole te rzeczy były realizowane w innej kolejności. Każde rozwiązanie będzie nie fair dla jakiejś grupy uczniów" - stwierdził.

Na pytanie, czy nie boi się, że przejście na zdalną edukację może wpłynąć na wyniki egzaminów, odpowiedział, że nie widzi takiego zagrożenia. "Po pierwsze dlatego, że nie porównujemy średnich z różnych lat. Po drugie wpływ na wyniki zawsze może mieć choćby dobór lektur. To zauważyliśmy po próbnych egzaminach - uczniowie gorzej sobie radzą z "Panem Tadeuszem", z trenami Kochanowskiego, z tymi lekturami, które są pisane trudniejszą polszczyzną. A lepiej jest choćby z "Małym Księciem". Wynik to wypadkowa wielu zmiennych, nie tylko formy edukacji" - podkreślił szef CKE.

Reklama

Bez egzaminu? CKE rozważała ten scenariusz

Przyznał, że odejście od egzaminu na rzecz konkursu świadectw było bardzo poważnie rozważanym scenariuszem.

"Braliśmy pod uwagę, że w momencie, w którym rzeczywiście sytuacja byłaby tragiczna, byłby konkurs świadectw. Na szczęście nie mamy sytuacji tragicznej, bo takie rozwiązanie powoduje również wiele problemów. Po pierwsze zarówno szkoły średnie, jak i wyższe na pewno organizowałyby dodatkowe testy - to by mogło być trudne, ale także z powodu sytuacji epidemiologicznej - gorsze, wymagałoby czasem podróżowania" - zauważył.

Czytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2020. Specjalne wytyczne Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy