Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2020. Błąd na arkuszach? Dyrektor CKE tłumaczy

Egzamin ósmoklasisty 2020 rozpoczyna się we wtorek, 16 czerwca. Przez trzy dni uczniowie zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Choć egzamin odbywa się w czerwcu, to na arkuszach będą widniały daty z kwietnia. Wkradł się błąd? Nie! Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marcin Smolik tłumaczy w komunikacie, skąd wynika ta nieścisłość.

Przypomnijmy, że tegoroczny egzamin ósmoklasisty został przesunięty o ponad miesiąc. Pierwotnie uczniowie mieli napisać egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego w dniach 21-23 kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa egzaminy przesunięto. Rozpoczynają się we wtorek (16 czerwca) i potrwają do czwartku (18 czerwca). 

Błąd na arkuszach?

Jak poinformował dyrektor CKE, ze względu na przesunięcie egzaminu ósmoklasisty, na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin kwietniowy, ponieważ to wtedy miał odbyć się egzamin. 

CKE przypomina, że nie jest to błąd. Druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się już w marcu i nie drukowano ich ponownie po przesunięciu egzaminu.

Na stronach tytułowych arkuszy będą więc widoczne następujące daty:

Reklama

  • język polski - 21 kwietnia
  • matematyka - 22 kwietnia
  • język obcy - 23 kwietnia


Podobna sytuacja miała miejsce przy okazji tegorocznej matury. Na arkuszach widnieją daty majowe, choć sesja maturalna odbywa się w czerwcu. 

Więcej na temat najnowszego komunikatu CKE przeczytasz tutaj.

Ścisły reżim sanitarny

Do egzaminu ósmoklasisty 2020 przystąpi ponad 347 tys. uczniów w całej Polsce. W związku z pandemią testy będą odbywać się, podobnie jak matury, w specjalnym rygorze sanitarnym.

Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów choroby. Na teren szkoły należy wejść w maseczce. Można ją zdjąć po zajęciu miejsca w ławce. Uczniowie muszą pamiętać, by zachowywać między sobą odpowiedni odstęp.

Więcej o specjalnych wytycznych piszemy tutaj.

Egzamin ósmoklasisty - arkusze i rozwiązania

Od 16 do 18 czerwca na stronach Interii będziemy publikować arkusze CKE z egzaminu ósmoklasisty 2020 oraz proponowane odpowiedzi. Znajdziecie je codziennie po godzinie 13:00 w naszym raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2020. Arkusze".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy