Reklama

Reklama

Egzamin gimnazjalny 2018. To musisz wiedzieć!

18 kwietnia rozpoczyna się trzydniowa sesja egzaminów gimnazjalnych 2018. Ile potrwa egzamin, co można wnieść na salę i czy można nie zdać? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Trzy części egzaminu

Egzamin gimnazjalny 2018 będzie składał się z trzech części:

- humanistycznej sprawdzającej wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego,
- matematyczno-przyrodniczej sprawdzającej wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki,
- z języka obcego nowożytnego (angielski, ‎francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski - uczeń może ‎wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego).‎

Reklama

Egzamin z języka obcego nowożytnego ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Do egzaminu na poziomie podstawowym ma obowiązek ‎przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić ‎poziom swoich umiejętności językowych.

Egzaminy będą odbywać się kolejno w środę, czwartek i piątek (18-20 kwietnia).

Ile trwa egzamin?

Każda część egzaminu gimnazjalnego jest przeprowadzana innego dnia. Części humanistyczna ‎i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z zakresu języka polskiego ‎i z zakresu matematyki trwa po 90 minut, a z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie ‎i z zakresu przedmiotów przyrodniczych trwa po 60 minut.

Część egzaminu z języka obcego ‎nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.‎

Co można wnieść na salę?

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą tylko przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki - również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora ani słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎ Wykluczone jest posiadanie wszelkiego rodzaju przedmiotów "przynoszących szczęście" jak maskotki, breloki itp.

Nie zapomnij!

Niezbędny do przystąpienia egzaminu gimnazjalnego jest dokument potwierdzający tożsamość. Uczniowie wchodzą na salę egzaminacyjna dopiero po jego okazaniu. Może to być np. legitymacja szkolna lub dowód.

Czy można nie zdać?

Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać.

Egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać.


Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy dla liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej znajdziesz na Bryk.pl oraz na Opracowania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy