Reklama

Reklama

Egzamin gimnazjalny 2018. Gdy uczniowie będą pisać, zawyją syreny alarmowe

W czwartek w samo południe w Warszawie i Poznaniu uruchomione zostaną syreny alarmowe. W tym czasie uczniowie III klas gimnazjów będą pisali egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a konkretnie rozwiązywali zadania z matematyki.

Jak tłumaczyła PAP w środę dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Marcjanna Klessa, wycie syren może być podstawą do zgłaszania zastrzeżeń dotyczących przebiegu egzaminu. Próbny alarm zaplanowano na godz. 12.    

"Po sygnałach od dyrektorów szkół rozmawiałam już na ten temat wczoraj telefonicznie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Dzisiaj wysłaliśmy w tej sprawie pismo. Godz. 12., na którą planowany jest alarm, to czas, kiedy uczniowie będą jeszcze w trakcie egzaminu" - mówiła.   

OKE w Poznaniu zwróciła się w pismach z prośbą o zmianę terminu bądź godziny alarmu. Klessa dodała, że syreny mają być włączone przez minutę, ale to i tak może rozkojarzyć młodzież, co może mieć wpływ na wyniki egzaminu.   

Reklama

"Wydział Oświaty przesłał informacje o tym alarmie do szkół z prośbą, aby nie zwracać na te syreny uwagi. To, że szkoły nie będą zwracać uwagi na alarm, nie oznacza jednak, że za chwilę nie będziemy mieli zastrzeżeń ze strony formalnej, że komuś to przeszkadzało" - podkreśliła.   

75-rocznica wybuchu powstania w getcie

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Poznania Hanna Surma poinformowała PAP, że syreny alarmowe zostaną w mieście uruchomione, ale powodem nie jest próbny alarm, lecz uczczenie 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Dodała, że nie ma jeszcze oficjalnych decyzji w sprawie prośby OKE.   

W Warszawie dla uczczenia 75-rocznicy wybuchu powstania w getcie w samo południe uruchomione zostaną nie tylko syreny alarmowe, o rocznicy przypomną także kościelne dzwony.   

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel zapewniła PAP, że szkoły zostały o tym uprzedzone. "Przypomnimy o tym jeszcze raz szkołom w serwisie dla dyrektorów" - dodała.    

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik powiedział PAP, że jeśli któryś z uczniów zgłosi zastrzeżenia dotyczące przeprowadzenia egzaminu ze względu na syreny alarmowe, będzie mógł przystąpić do niego jeszcze raz w drugim terminie w czerwcu. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty takie zastrzeżenie uczeń lub jego rodzice muszą złożyć we właściwej terytorialnie okręgowej komisji egzaminacyjnej w dwa dni robocze od przeprowadzenia danej części egzaminu.    

Egzaminy gimnazjalne

Trzydniowe egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się w środę egzaminem z wiedzy humanistycznej. W czwartek odbędzie się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, zaś w piątek z języka obcego.   

Egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej rozpocznie się o godzinie 9. Uczniowie najpierw dostaną blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Na rozwiązanie zadań będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Następnie będą mieli przerwę do godziny 11, po której przystąpią do rozwiązywania bloku zadań z matematyki. Ta część egzaminu potrwa 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).   

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane będą pod uwagę także oceny na świadectwie szkolnym.

Egzamin gimnazjalny 2018. Historia i wos - arkusz i odpowiedzi 

Egzamin gimnazjalny 2018. Język polski - arkusz i odpowiedzi 

***

Arkusze i proponowane odpowiedzi każdego dnia znajdziecie w naszym raporcie specjalnym Egzamin gimnazjalny 2018 

Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy dla liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej znajdziesz na Bryk.pl oraz na Opracowania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne