Reklama

Reklama

Z szafy Czesława Kiszczaka: Listy od Michnika i Jaruzelskiego

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dziennikarzom i naukowcom kolejne materiały z archiwum znalezionego w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. W licznych dokumentach znaleźć można między innymi oryginał listu Adama Michnika do szefa komunistycznego MSW z 1983 roku, informację o ucieczkach oficerów wojska na Zachód czy notatkę na temat prezydentury, którą w czerwcu 1989 roku najprawdopodobniej Wojciech Jaruzelski napisał do Czesława Kiszczaka.

List, jaki Michnik z więzienia napisał do komunistycznego generała był już publikowany w PRL przez opozycyjne wydawnictwa, a 7 lat temu przedrukowała go "Gazeta Wyborcza". Na kopercie zaznaczono, że pismo dotyczy "propozycji uzyskania wolności za cenę opuszczenia Polski". Michnik pisze do Kiszczaka, że ten złożył mu propozycję wyjechania na Lazurowe Wybrzeże lub procesu i wieloletniego więzienia. List utrzymany jest w ironicznym i krytycznym wobec szefa komunistycznego MSW tonie. Opozycjonista zarzuca Kiszczakowi, że ten swoją postawą sam przyznał, że nie ma podstaw do stawianych mu zarzutów a cały proces będzie ustawiony.

Reklama

"Jesteście mściwymi i pozbawionymi honoru świntuchami, tę prawdę, że jeśli nawet kiedyś było w waszych sercach troszkę przyzwoitości, to dawno pogrzebaliście te uczucia w brutalnej i brudnej grze o władzę, jaką toczycie między sobą" - pisał w 1983 roku Michnik.

W archiwaliach znalazły się także notatki Kiszczaka w sprawie oficerów armii, którzy uciekli na Zachód. W 1981 roku szef MSW w PRL opisywał sprawy kapitana Jerzego Sumińskiego, pułkownika Włodzimierza Ostaszewicza i pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Wszyscy z nich uciekli w okresie czerwiec-listopad 1981 roku. Przy Kuklińskim Kiszczak zapisał jedynie, że był on "jednym z bardziej cenionych oficerów w Sztabie Generalnym", nie budził żadnych zastrzeżeń, a ucieczka była ogromnym zaskoczeniem.

Wojskowy dodał również, że w Zarządzie II Sztabu Generalnego (wywiadzie) "był, jest i będzie ciąg do wyjazdów".

W dokumentach znajduje się też list oficerów wywiadu, w którym wyrażają zaniepokojenie ucieczkami swoich kolegów na Zachód. Wskazują między innymi, że ucieczki Sumińskiego, Ostaszewicza i Kuklińskiego są bez precedensu w historii Wojska Polskiego. "Tymi zdradami zostało generalnie zagrożone bezpieczeństwo ludzi pracujących oficjalnie i nieoficjalnie za granicą PRL" - napisali oficerowie komunistycznego wywiadu, którzy zarzucali również, że w strukturach służb mnożą się przypadki ludzi skompromitowanych.

W dokumentach udostępnionych przez IPN jest także notatka, którą w czerwcu 1989 roku do Kiszczaka napisał najprawdopodobniej Jaruzelski. Autor pisze, że jest bardzo zajęty prowadzoną naradą i w tej formie potwierdza wcześniejsze rozmowy na temat prezydentury. "Twój osobisty stosunek do mnie, który wielce sobie cenię, trzeba 'postawić do kąta'. Sprawa najważniejsza - Polska" - głosi krótka notatka datowana na 28 czerwca 1989 roku. Niecały miesiąc później - 19 lipca - Jaruzelski został wybrany na prezydenta PRL przez Zgromadzenie Narodowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy