Reklama

Reklama

Prezes IPN: Teczka TW "Bolka" będzie udostępniona w poniedziałek

Dokumenty z pierwszego pakietu zawierającego teczki: osobową i pracy agenta SB "Bolka", zabezpieczone w domu Czesława Kiszczaka, będą udostępnione od godz. 12 w poniedziałek w czytelni przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie - poinformował w sobotę prezes IPN Łukasz Kamiński.

W czwartek IPN podał, że w zabezpieczonych dokumentach w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976. Według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne.

W sobotę Kamiński zapowiedział, że "z powodu wagi sprawy" zawartość tej dokumentacji zostanie udostępniona w najbliższym czasie.

Na popołudniowej konferencji prasowej poinformował, że aby uzyskać dostęp do dokumentów trzeba wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie IPN. Dokumenty będą udostępniane w celu badań naukowych i dziennikarskich. 

Reklama

Od środy - jak mówił prezes - wgląd w te materiały będzie możliwy w czytelniach znajdujących się w oddziałach i delegaturach IPN. 

"Dokumenty będą poddane badaniom"

Dokumenty o tajnym współpracowniku SB "Bolku" będą poddane badaniom, weryfikacji i ekspertyzie grafologicznej - oświadczył w sobotę prezes IPN Łukasz Kamiński. Szef Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Rafał Leśkiewicz ocenił, że akta są w dobrym stanie.

Prezes IPN pytany skąd taki pośpiech Instytutu w udostępnianiu akt "Bolka" i czy wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby mieć pewność, że dokumenty są oryginalne odparł, że "trzeba ważyć decyzje". "Są argumenty za szybkim udostępnieniem i za tym, by poczekać. Ponieważ sprawa wzbudza emocje, potrzebne było sprawne działanie IPN, aby jak najszybciej opinia publiczna mogła się dowiedzieć, co jest zawarte w tych dokumentach" - dodał.

Akta wskazujące, że Lech Wałęsa miał podpisać zobowiązanie do współpracy z SB, udzielać jej informacji i brać za to pieniądze to jeden z sześciu pakietów, jakie Maria Kiszczak 16 lutego dostarczyła IPN. Do poniedziałku Kamiński nie chciał mówić, co zawierają kolejne pakiety. Ujawnił, że trwają już oględziny drugiego. "Dokumenty będą poddane badaniom, weryfikacji i ekspertyzie grafologicznej" - zapewnił.

Według dyrektora Leśkiewicza, archiwiści IPN nadali aktom z pierwszego z sześciu pakietów pochodzących z domu Czesława Kiszczaka sygnatury, opracowali technicznie te akta, podkleili rozdarcia i zeskanowali je. Akta oznaczono jako niezawierające informacji stanowiących tajemnice. Podzielono je na cztery jednostki archiwalne, z których najważniejsze to teczka osobowa i teczka pracy agenta SB "Bolka".

"Kondycja dokumentów została oceniona jako dobra, a ich podłoże - stabilne" - dodał Leśkiewicz. Zapowiedział szczegółową ekspertyzę konserwatora, który wypowie się, w jakich warunkach przechowywać te dokumenty. Stwierdzono w nich też "szczególnie silny zapach wynikający z zakwaszenia papieru".

Kamiński nie chciał wypowiadać się o wpisach Wałęsy na jego blogu, w których zaprzecza współpracy, potem zwraca się do osób, które miały akta fałszować, a następnie, że miał uczynić przysługę człowiekowi z kontrwywiadu, który miał prosić go, by się zgodził potwierdzić, że dostał pieniądze, które w rzeczywistości nie były dla Wałęsy, lecz dla tej osoby. "Wpisów jest wiele, trudno je komentować. Ale zwracam uwagę, że każdy zawiera jakiś element, który nie jest sprzeczny z wiedzą historyków. W ostatnim wpisie pan Wałęsa wskazuje, że jakieś pieniądze były" - powiedział Kamiński. 

Pełna treść komunikatu IPN

W dniu 20 lutego 2016 r. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN z dnia 19 lutego 2016 r. w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej pierwszą partię dokumentów zabezpieczonych w dniu 16 lutego 2016 r. w domu Marii Kiszczak.

Na przekazane materiały składają się:

1. Koperta z napisem "Szanowny Pan Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie" i dopiskiem "do rąk własnych" zawierająca odręczny list z dnia 5 kwietnia 1996 r. do Dyrektora Archiwum Akt Nowych, podpisany przez Czesława Kiszczaka;

2. teczka osobowa tajnego współpracownika pseudonim "Bolek";

3. teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim "Bolek";

4. oryginalne papierowe opakowanie, w którym znajdowały się powyższe materiały.

Na polecenie Prezesa IPN powyższe materiały, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji.

W dniu 19 lutego 2016 r. prokurator IPN rozpoczął oględziny następnego pakietu z dokumentami zabezpieczonymi w domu Czesława Kiszczaka. Po zakończeniu tej czynności zostaną one przekazane Prezesowi IPN i włączone do zasobu archiwalnego IPN. Podobna procedura będzie stosowana do kolejnych pakietów.

Udostępnianie dokumentów włączonych dzisiaj do zasobu archiwalnego IPN rozpocznie się w poniedziałek 22 lutego 2016 r. o godz. 12.00 w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.

Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich. Osoby ubiegające się o wgląd do tych dokumentów muszą stosowny wniosek. Formularz dostępny jest pod następującym linkiem http://ipn.gov.pl/buiad/udostepnianie/wnioski.

W poniedziałek z dokumentami będzie można się zapoznać wyłącznie w czytelni przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie. Przygotujemy dodatkowe 10 stanowisk pracy. Oznacza to, że jednocześnie materiały będą mogły być udostępnione 40 osobom. O kolejności ich udostępnienia będzie decydował moment przyjścia do czytelni. Godziny pracy czytelni przedłużono do godz. 21.

Dokumenty będą udostępniane w postaci kopii papierowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziennikarze będą mogli filmować oraz fotografować przeglądane materiały. Możliwe jest również zamówienie ich kopii cyfrowych w ramach usługi reprograficznej na zasadach obowiązujących standardowo w IPN. Od środy 24 lutego br. wgląd w materiały będzie możliwy również w czytelniach w oddziałach i delegaturach IPN.

By ułatwić pracę mediom zwracamy się do dziennikarzy, aby zgłaszali się do czytelni IPN z wypełnionymi wcześniej wnioskami. Zgodnie z ustawą dziennikarze muszą w nim podać temat przygotowywanego materiału oraz dołączyć oryginał upoważnienia redakcji albo wydawcy do wystąpienia z wnioskiem.

Dla ułatwienia podajemy sygnaturę akt: IPN BU 3333/1, t. 1 i 2, IPN BU 3333/2, IPN BU 3333/3.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy