Reklama

Reklama

Prezes IPN: Czekamy na stanowisko biegłych

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński odniósł się do kwestii prowadzenia badań nad dokumentami dotyczącymi TW "Bolka". Jak długo potrwają prace grafologów? "W tej chwili nie potrafimy tego powiedzieć" - zaznacza Kamiński

"Czekamy na stanowisko biegłych, co do, może nie tyle czasu trwania, jaki będzie potrzebny do wykonania tych ekspertyz, ale przede wszystkim ich miejsca. To jest bardzo istotne, czy te ekspertyzy będą mogły być wykonane w naszym archiwum, czy też trzeba będzie je przewozić do jakichś specjalistycznych laboratoriów" - powiedział prezes IPN. 

Przypomnijmy, że 16 lutego prokurator IPN zabezpieczył w domu Marii Kiszczak dokumenty, które podlegały przekazaniu do IPN - w sumie było to sześć pakietów. Czynności podjęto w ramach wszczętego w 2015 r. śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN. Prawo przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto "będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia". Wdowa po Kiszczaku zgłosiła się do IPN, oferując sprzedaż dokumentów za 90 tys. zł.

Jako pierwsze IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka", w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także "ekspertyzom typu grafologicznego".

Reklama

"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia" - zapewnia z kolei Wałęsa. Pisał w sieci, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy. Wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji. Ostatnio podał, że esbecy musieli wykazywać, że współpracuje i pisali za niego donosy, by brać na jego konto pieniądze.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy