Reklama

Reklama

W Europie zagrożona jest połowa gatunków drzew

Zmiana klimatu, rozbudowa miast, szkodniki i choroby, wywierają silny wpływ na drzewa i krzewy. W najgorszej sytuacji są te gatunki, które występują tylko na kontynencie europejskim.

Ponad 40 procent wszystkich gatunków drzew w Europie zagrożonych jest wymarciem. Dla 42 procent z 454 występujących w Europie gatunków drzew utrzymuje się "zwiększone ryzyko", co wynika z "czerwonej listy", opublikowanej po raz pierwszy przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Najbardziej zagrożone są endemiczne gatunki drzew, to jest - występujące wyłącznie w Europie. Wśród nich narażonych na wymarcie jest obecnie aż 58 procent gatunków.

Jarząb i kasztanowiec najbardziej zagrożone

Reklama

Zdaniem ekspertów IUCN, którzy opracowali wspomnianą wyżej "czerwoną listę", w Niemczech w najgorszej sytuacji znajduje się w tej chwili jarząb. Jeden z autorów tej listy David Allen powiedział w wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej, że "większość zagrożonych wymarciem gatunków drzew jest na to narażona dlatego, że ich populacja jest i tak już mała, albo dlatego, że ich sytuacja wciąż się pogarsza wskutek zmiany albo ograniczenia ich naturalnego siedliska".

Kiepskie perspektywy ma przed sobą także kasztanowiec pospolity, który od roku 2017 uchodzi za zagrożony. Poza pewnym gatunkiem grzybów największym zagrożeniem jest dla niego szrotówek kasztanowiaczek, gatunek motyla z rodziny kibitnikowatych. Po raz pierwszy zaobserwowano go w okolicach jeziora Ochrydzkiego w Macedonii w połowie lat 80. XX wieku i od tamtej pory rozprzestrzenia się po całej Europie, w której nie ma prawie naturalnych wrogów. Larwy szrotówka kasztanowiaczka wgryzają się w tkankę listną, tworząc w niej wolne przestrzenie, tak zwane miny. W ciągu roku może powstać do czterech pokoleń tego szkodnika.

W ocenie IUCN liczba drzew kasztanowca pospolitego wynosi obecnie w Europie mniej niż 10 000 egzemplarzy. Nie obejmuje ona jednak drzew tego gatunku rosnących przy ulicach miast, w parkach i alejach spacerowych.

Zagrożone także krzewy

Naukowcy z IUCN opracowali jednocześnie nową europejską "czerwoną listę" mięczaków, krzewów i mchów. Ponad jedna piąta mięczaków i mchów, i prawie połowa wszystkich gatunków krzewów uchodzi ich zdaniem za zagrożone. Wynika to przede wszystkim ze zniszczenia ich naturalnego środowiska życia, sprowadzania do Europy nowych gatunków flory i fauny, metod uprawy ziemi stosowanych w rolnictwie i zmiany klimatu. Eksperci zwracają uwagę, że mięczaki takie jak ślimaki, odgrywają kluczową rolę w recyklingu substancji odżywczych w glebach i są ważnym źródłem pożywienia dla ptaków i innych zwierząt.

Opublikowany przez IUCN raport "pokazuje, że sytuacja wielu pomijanych i często także niedocenianych gatunków flory i fauny staje się krytyczna" - podkreślił dyrektor europejskiego biura Międzynardowej Unii Ochrony Przyrody Luc Bas. Wystąpił w związku z tym z postulatem uznania ochrony tych właśnie gatunków za zadanie priorytetowe.

dpa, afp / jak

Redakcja Polska "Deutsche Welle"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy