Reklama

Reklama

Śmiercionośne powietrze nad Europą

W krajach UE co ósmy zgon ma związek z zanieczyszczeniem środowiska. Wygląda to groźnie, ale dawniej było jeszcze gorzej.

Ponad 400 tys. mieszkańców Unii Europejskiej każdego roku umiera przedwcześnie wskutek zanieczyszczonego powietrza. Wynika z nowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z siedzibą w Kopenhadze. Na potrzeby raportu przeanalizowano dane na temat wpływu środowiska na zdrowie i dobre samopoczucie Europejczyków. Okazało się, że brudne powietrze w dalszym ciągu jest w Europie największym zagrożeniem dla jej obywateli.

Europejska Agencja Środowiska podkreśla jednak wyraźnie, że w ciągu ubiegłych 30 lat sytuacja pod tym względem uległa wyraźnej poprawie. W 1990 roku liczba ofiar śmiertelnych zanieczyszczonego powietrza wynosiła bowiem prawie milion osób rocznie.

Reklama

Za przedwczesną śmierć wielu ludzi odpowiadają także inne czynniki związane ze środowiskiem. Na drugim miejscu na liście winnych za ich zgon autorzy raportu EEA wymieniają hałas, który kosztuje rocznie do 12 tys. przypadków śmiertelnych. Coraz większy, niekorzystny wpływ na oczekiwaną długość życia Europejczyków mają także skutki zmian klimatu, takie jak fale upałów czy powodzie. Najbardziej narażeni na negatywny wpływ zmian klimatu są mieszkańcy miast, oświadczyła Catherine Ganzleben, zajmująca się w Europejskiej Agencji Środowiska badaniem wpływu zanieczyszczonego powietrza na środowisko i zdrowie.

Różnice między wschodem i zachodem Europy

Dalszymi, niekorzystnymi czynnikami, wymienionymi w raporcie EEA są związki chemiczne, zmniejszona odporność ludzi na czynniki chorobotwórcze spowodowana między innymi nadmiernym stosowaniem antybiotyków oraz zanieczyszczona woda pitna. 

Na uwagę zasługują wyraźne różnice pomiędzy krajami wschodnio- i zachodnioeuropejskimi. W wielu państwach wschodnioeuropejskich stopa przedwczesnej umieralności wskutek czynników środowiskowych jest znacznie wyższa niż w Europie Zachodniej.

Badania EEA opierały się na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat przyczyn zgonów i zachorowań z 2012 roku. Na ich podstawie ustalono, że około 13 procent przedwczesnych zgonów w państwach UE spowodowanych jest szkodliwymi wpływami środowiska. Daje to około 630 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, których można było uniknąć. Najczęstszą przyczyną takich zgonów jest rak, choroby serca i udar mózgu.

Bieda jako często niedoceniany czynnik ryzyka

- Podczas gdy my w Europie Zachodniej skupiamy uwagę na poprawie sytuacji w ochronie środowska i wprowadzeniu w życie Europejskiego Zielonego Ładu, dostrzegając w nich ważne warunki zrównoważonego rozwoju, raport EEA uświadamia nam konieczność podjęcia działań służących lepszej ochronie najbardziej zagrożonych członków naszego społeczeństwa - powiedział dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska Hans Bruyninckx. 

Bieda często towarzyszy życiu w zanieczyszczonym środowisku i ma ścisły związek ze złym stanem zdrowia. - Przezwyciężenie tego związku musi być częścią działań na rzecz zintegrowanej i zrównoważonej Europy - podkreślił Bruyninckx.

(DW, DPA, AFP/jak)/ Redakcja Polska Deutsche Welle 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy