Reklama

Reklama

​Różowy śnieg w Alpach. Naukowiec: Jest go wyjątkowo dużo

Alpejski lodowiec Presena w północnych Włoszech pokrył się różowym śniegiem. Zjawisko to nie jest nowe, jednak cytowany przez CNN naukowiec wskazuje, że w tym roku takiego śniegu jest wyjątkowo dużo.

Różowy śnieg pojawia się na tych obszarach zwykle wiosną i latem. Za zmianę koloru odpowiedzialne są glony - mogą to być m.in. glony zwane zawłotnią śnieżną. Śnieg zdobył również miano "arbuzowego" - zarówno przez kolor, na jaki się zabarwia, jak i woń przypominającą ten owoc.

Jak jednak mówi w rozmowie z CNN badacz Biagio Di Mauro z Instytutu Nauk Polarnych włoskiego Narodowego Ośrodka Badawczego, w tym roku glonów jest wyjątkowo dużo. Słowa naukowca potwierdzają zdjęcia.

Badacz wyjaśnia, że powodem nasilonego rozrostu glonów są tegoroczne warunki pogodowe. Niewielka ilość opadów śniegu i wyższa niż zwykle temperatura to idealne środowisko dla rozrostu glonów.

Reklama

Naukowiec wskazuje także, że to zła wiadomość dla środowiska. Ciemniejszy śnieg stopi się bowiem szybciej, gdyż przez swój kolor pochłonie więcej energii. 

Reklama

Reklama

Reklama