Reklama

Reklama

Rosja: Niepokojące dane o ilości lodu w Arktyce

Ilość lodu w Arktyce, w lipcu bieżącego roku, była najmniejsza w całej historii prowadzenia obserwacji - oświadczył w środę (5 sierpnia) szef rosyjskiego ośrodka meteorologicznego Gidromietcentr Roman Wilfand. Już wcześniej pojawiały się ostrzeżenia specjalistów o tym, że temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.

"Można powiedzieć, że lipiec był rekordowy (...). W Arktyce odnotowano absolutne minimum pokrywy lodowej w historii prowadzenia obserwacji" - powiedział naukowiec.

Zauważył, że zjawisko to sprawiło, że miesiąc wcześniej niż zwykle otwarta została całkowicie Północna Droga Morska, łącząca atlantyckie Morze Barentsa z Morzem Beringa na Oceanie Spokojnym; poza Rosją szlak ten nazywany jest Przejściem Północno-Wschodnim.

Gidromietcentr informował już, że średnie miesięczne temperatury w Arktyce podniosły się do rekordowych poziomów z lipca 2016 roku. W kanadyjskiej części Arktyki średnia temperatura sięgała od czterech do sześciu stopni powyżej normy, a w rosyjskiej Arktyce - przekroczyła normy w niektórych rejonach o pięć stopni.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy