Reklama

Reklama

Co Polacy myślą o zmianach klimatu? Młodzi rozważają wyprowadzkę

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaprezentował pierwsze wyniki ankiety dotyczącej zmian klimatu, przeprowadzonej we współpracy z pracownią badania opinii BVA. Zbadano stosunek obywateli UE, USA i Chin do zjawiska. Wyniki zaskakują. Aż 45 proc. młodych ludzi z Polski w wieku 15-29 lat uważa, że sytuacja jest beznadziejna, a 40 proc. rozważa zmianę kraju zamieszkania.

Odpowiedzi respondentów z Polski pokazują, że zmiany klimatu są dla społeczeństwa istotną kwestią. 86 proc. ankietowanych potwierdziło, że zauważa ich wpływ na swoje codzienne życie, a 51 proc. uznało je za najpoważniejsze wyzwanie, z jakim muszą się mierzyć Polacy. Tym sposobem zmiany klimatu uplasowały się jako drugi najważniejszy problem stojący przed społeczeństwem. W ankiecie wyprzedziły je tylko kłopoty z dostępem do opieki medycznej i świadczeń (wskazało je 74 proc. ankietowanych).

Aż 41 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, uważa, że ze zmianami klimatu nic nie da się zrobić. Jak informuje EBI, jest to wynik o 8 punktów procentowych wyższy niż średnia europejska. Przy rozbiciu go na grupy wiekowe rezultaty są jeszcze ciekawsze. 45 proc. Polaków w wieku 15-29 lat uważa, że zmiany klimatyczne są nieodwracalne. W grupie 30-64 lata takie zdanie ma 41 proc. badanych. Zaledwie 33 proc. osób, znajdujących się w przedziale 65+, ma równie pesymistyczne nastawienie.

Reklama

Co może jeden człowiek?

Ankieterzy przyjrzeli się także kwestii wiary w realny wpływ działań pojedynczej osoby na zjawisko. Aż trzy czwarte Polaków uważa, że ich osobiste działania mogą coś zmienić. Co warto zauważyć, bardziej optymistyczne są w tym zakresie kobiety. W to, że ich działania coś znaczą wierzy aż 83 proc. Polek i 67 proc. Polaków.

Jednym z możliwych następstw zmian klimatu są spowodowane nim migracje. Aż 80 proc. ankietowanych zakłada, że z innych części globu zaczną napływać uchodźcy klimatyczni. Jednocześnie Polacy nie wykluczają, że sami zostaną migrantami z tego powodu. 40 proc. respondentów w wieku 15-29 lat rozważa konieczność przenosin do innego kraju ze względu na zmiany klimatu.   

Polacy są zaniepokojeni

"Polacy są bardzo zaniepokojeni zmianą klimatu i jej wpływem na ich codzienne życie oraz przyszłość. Jednocześnie pozostają jednak optymistami, jeśli chodzi o możliwość zażegnania kryzysu klimatycznego" - skomentowała wyniki ankiety szefowa EBI Emma Navarro.

Europejski Bank Inwestycyjny to instytucja Unii Europejskiej, której udziałowcami są państwa członkowskie. Jej zadaniem jest udzielanie długoterminowych kredytów pozwalających na realizację polityki unijnej na terenie Europy i poza nią (w sumie w około 160 krajach). EBI zapowiedział potężne wsparcie finansowe dla działań na rzecz klimatu.   

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy