Reklama

Reklama

2019 drugim najgorętszym rokiem w historii

Rok 2019 był drugim najgorętszym od 1850 roku, kiedy rozpoczęto pomiary temperatur - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Dodała, że wysokie temperatury mogą powodować występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w kolejnych latach.

Organizacja z siedzibą w Genewie zebrała dane o temperaturach z kilku źródeł, m.in. z NASA oraz amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej.

Z raportu WMO wynika, że średnia temperatura w 2019 roku była o 1,1 stopnia Celsjusza wyższa niż w latach 1850-1900, czyli w przedziale, którego używa się jako przykładu temperatur w okresie preindustrialnym.

Ekstremalne zjawiska pogodowe

"Niestety, spodziewamy się częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2020 roku i kolejnych dekadach" - powiedział sekretarz generalny WMO, Petteri Taalas. 

"2019 rok był najgorętszym i najbardziej suchym w Australii od czasu rozpoczęcia pomiarów" - stwierdził i dodał, że właśnie to przyczyniło się do rozprzestrzenienia pożarów lasów w tym kraju.

Reklama

Od lat 80. każda dekada była cieplejsza

WMO podała także, że średnie temperatury na świecie w ostatnich pięciu i dziesięciu latach były najwyższe w historii. 

Organizacja dodała, że od lat 80. XX wieku każda kolejna dekada była cieplejsza niż poprzednia. Zdaniem WMO, ten trend się nie zmieni.

Naukowcy biją na alarm

Organizacja ostrzegła też, że jeżeli nie zostaną wprowadzone żadne środki, które pozwolą powstrzymać wzrost emisji dwutlenku węgla, należy spodziewać się podniesienia temperatur o 3-5 stopni Celsjusza przed końcem tego stulecia.

Najcieplejszym rokiem był dotąd 2016. Średnia temperatura była wówczas wyższa o 1,2 stopnia Celsjusza od temperatury w okresie preindustrialnym.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy