Reklama

Reklama

Copernicus Festival 2019

Język - rusztowanie dla kultury. Rozpoczyna się Copernicus Festival

Język to największy wynalazek ludzkości, rusztowanie dla całej kultury - mówili podczas konferencji przed rozpoczynającym się 21 maja w Krakowie Copernicus Festival inicjatorzy wydarzenia: ks. pros. Michał Heller, prof. Bartosz Brożek i Jacek Ślusarczyk. O niezwykłej roli festiwalu, który łączy naukę i kulturę, opowiadał podczas spotkania również zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig.

Reklama

W tym roku uczestnicy Copernicus Festival przyjrzą się tematyce języka z perspektywy psychologii, literatury, nauk o mózgu czy nowych technologii.

Reklama

Odnosząc się do słów Karla Poppera, że "język to największy wynalazek ludzkości", prof. Bartosz Brożek zaznaczył, że w przypadku czegoś tak naturalnego jak język trudno się myśli o nim w kategoriach "wynalazku", ale jednak bez języka nie byłoby kultury, sztuki czy nowych technologii.

- Ostatnie kilkadziesiąt lat to ogromny rozwój nauk, które o języku mówią zupełnie nowe rzeczy - dodał i zaznaczył, że nauki te zrewolucjonizowały myślenie o języku. - Język jest rusztowaniem dla całej kultury - mówił.

Bez językowej komunikacji nie bylibyśmy w stanie koordynować działań, stworzyć instytucji społecznych ani zbudować cywilizacji. Nie moglibyśmy w takim stopniu kumulować doświadczeń i wiedzy ani dzielić się nimi z innymi. W języku wyrażane są normy moralne i prawne - podkreślają organizatorzy.

Zdaniem ks. prof. Michała Hellera, język w pewnym sensie przegonił matematykę (...) - jest twórczy, zmienny, chwyta niuanse, a język matematyki jest do bólu ścisły. Jak zaznaczył, ewolucję języka doskonale widać na Polakach, którzy od lat żyją za granicą. Nawet, jeśli posługują cię na co dzień językiem ojczystym, to prawdopodobnie zatrzymali się na zwrotach, do których przywykli przed wyjazdem. A to już nie jest ten sam język...

Idea festiwalu

- Od samego początku ideą Copernicus Festival było wyjście z nauką poza mury uczelni - mówił prof. Brożek. Inicjatorom tego przedsięwzięcia w szczególny sposób zależało na tym, by nie zamykać nauki w salach wykładowych.

Jak zauważył zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, "festiwal jest odpowiedzią na pewną próżnię, która się wytworzyła wokół uniwersytetów". Podejmowanie przez lata inspirujących tematów, a także forma wydarzenia, które łączy to, co wydaje się hermetyczne, z tym, co jest popularne, lepiej dostępne, sprawia, że Copernicus Festival staje się przedsięwzięciem zupełnie unikatowym.

Gwiazdy nauki

Gośćmi festiwalu będą między innymi wybitny filozof podmiotowości - Charles Taylor, poszukujący wraz z NASA życia pozaziemskiego fizyk i astrobiolog - Paul Davies, badacz języka amazońskiego plemienia Pirahã - Daniel Everett, zajmująca się językoznawstwem kognitywnym - Elżbieta Tabakowska czy znany badacz kultury języka - Jerzy Bralczyk.

Wykłady gwiazd festiwalu odbywać się będą w godzinach wieczornych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Wykład prof. Jerzego Bralczyka (26 maja. godz. 20) będzie transmitowany na żywo na stronie głównej Interii.

>>Dołącz do uczestników Copernicus Festival na Facebooku<<

Festiwalowi towarzyszą darmowe wystawy, koncerty i pokazy filmowe. Na sobotniej scenie koncertowej wystąpią Łona i Webber, w kinie Mikro będzie można zobaczyć filmy związane z językiem, m.in. "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" czy "Lektor", a podczas pasma o nowych technologiach będzie można poznać bliżej język robotów i maszyn na wystawie Inventio.

Interia jest patronem medialnym Copernicus Festival.

PROGRAM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy