Reklama

Reklama

Kraków: Rozpoczął się Copernicus Festival

- Głównym motywem uprawiania nauki są emocje. Bez emocji byśmy daleko nie doszli – mówił podczas konferencji ks. prof. Michał Heller, przypominając temat przewodni czwartej edycji Copernicus Festival, która właśnie rozpoczęła się w Krakowie.

"Strach, gniew, zazdrość, wstręt, smutek z jednej strony, z drugiej - współczucie, radość, zachwyt, ulga, duma. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy istotami emocjonalnymi" - tłumaczą organizatorzy.

Wykłady, dyskusje, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe organizowane w ramach czwartej edycji festiwalu mają pokazać związki między naszą emocjonalnością i tworzoną przez nas kulturą, a zatem i nauką.

- Chcemy kulturalnie wprowadzić naukę w centrum życia Krakowa.  Można to robić w ramach kultury, bo nauka jako taka jest częścią kultury - mówił ks. prof. Heller, dyrektor i założyciel Centrum Kopernika, które - jak przypomniał - powstało,  by walczyć z przekonaniem, że kultura i nauka są czymś rozłącznym.

Reklama

Wyjaśniając temat przewodni czwartej edycji festiwalu, ks. Heller zaznaczył, że to emocje są głównym motywem uprawiania nauki. - Bez emocji byśmy daleko nie doszli - dodał.

- Copernicus Festival to moment na refleksję,  która w mieście takim jak Kraków,  uniwersyteckim, powinna mieć miejsce - mówił prof. Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

W mieście - jak dodał - festiwalowych fajerwerków, trzeba pamiętać o równowadze, a taką ma zapewnić festiwal nastawiony na przybliżanie mieszkańcom nauki.

Program Copernicus Festival przedstawił prof. Bartosz Brożek z Centrum Kopernika.  Jednym z elementów festiwalu będzie seria wykładów, które wygłoszą światowej sławy naukowcy. Antonio i Hanna Damasio - "legendy współczesnej neurobiologii" - jak zaznaczył prof. Brożek - od lat 80. przebudowują sposób myślenia o tym,  czym są emocje i jaką rolę odgrywają w naszym życiu.

Wykłady gwiazd


W środę 24 maja o godz. 19.00 wykład wygłoszą Hanna i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze "rewolucji afektywnej“ w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20.30).

W czwartek 25 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale, Karen Wynn. Po jej wykładzie odbędzie się debata poświęcona emocjom społecznym.

W piątek 26 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi Paul Bloom, wybitny psycholog i popularyzator nauki.

W sobotę 27 maja (godz. 19.00) wykład wygłosi Mark Miodownik, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych. Natomiast debata o godz. 20.30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.

W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę 28 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków, Krzysztof Meissner. O godz. 20.30 wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

Śniadania Mistrzów, Perceptio, Inventio

Pasmo Śniadania mistrzów to spotkania z czołowymi polskimi naukowcami i ludźmi kultury, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać im pytania o ich pracę i pasje, a przede wszystkim o to, jaką rolę w ich życiu zawodowym odgrywają emocje.

Gośćmi Festiwalu będą:

Andrzej Białas

Janina Ochojska

Anna Dymna

Andrzej Chwalba

Andrzej i Fryderyk Zollowie.

W ramach pasma Perceptio odbędzie się seria spotkań ukazująca rolę emocji - analizowaną z perspektywy nauki- w rozmaitych dziedzinach kultury: literaturze, muzyce, sporcie, polityce i sztukach wizualnych.

Z kolei pasmo Inventiopoświęcone będzie ukazaniu związków między emocjami a technologią. W ramach interaktywnej wystawy i specjalistycznych wykładów postaramy się pokazać, że technologianie tylko potrafi budzić emocje, ale także wykorzystywać wiedzę o ludzkich mechanizmach emocjonalnych po to choćby, by łatwiej nam było korzystać z osiągnięć współczesnej techniki.

W wieczornym paśmie zaplanowano pięć nocy filmowych zatytułowanych Strach, Zdziwienie, Melancholia, Pogarda i Zazdrość. W każdy wieczór, obok projekcji filmu (lub filmów) odbędzie się dyskusja z udziałem wybitnych specjalistów poświęcona tytułowym emocjom.


***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama