Reklama

Reklama

Jakie korzyści mogą wynikać z CETA?

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą wywołuje dużo emocji. Komisja Europejska podkreśla, że zapewni unijnym przedsiębiorstwom atrakcyjne możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie. Jakie są potencjalne korzyści CETA? Dla kogo umowa może stanowić szansę?

Szansa dla dużych i małych przedsiębiorstw

Ratyfikowanie umowy między Unią a Kanadą ma doprowadzić do pobudzenia wzrostu gospodarczego i zwiększania konkurencyjności gospodarki UE na otwartych rynkach na całym świecie. Komisja Europejska przekonuje, że porozumienie stworzy równe szanse zarówno dla dużych, jak i małych europejskich przedsiębiorstw.

CETA ma dać nowe możliwości szczególnie firmom zatrudniającym maksymalnie 250 pracowników, które stanowią łącznie 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Europie.

Ułatwienia dla europejskich firm w sprzedaży towarów i oferowaniu usług

CETA ma przede wszystkim ułatwić eksporterom i inwestorom z UE prowadzenie działalności gospodarczej w Kanadzie. Dzięki porozumieniu europejskie firmy mają łatwiej sprzedawać towary i świadczyć swoje usługi po drugiej stronie Atlantyku.

Reklama

Europejscy przedsiębiorcy będą mogli świadczyć w Kanadzie m.in. usługi pocztowe, telekomunikacyjne oraz w zakresie transportu morskiego, środowiska i w sektorze usług finansowych.

KE prognozuje, że CETA doprowadzi do wzrostu handlu towarami i usługami między UE a Kanadą o prawie jedną czwartą. Oczekuje się, że dzięki CETA PKB w Europie wzrośnie o około 12 mld euro rocznie.

Zniesienie ceł

Komisja Europejska zwraca uwagę, że CETA doprowadzi ponadto do zniesienia 99 proc. ceł między Unią a Kanadą. Zlikwidowane ceł na towary przemysłowe ma sprawić, że europejskcy eksporterzy zaoszczędzą niemal 500 mln euro rocznie.

Obniżenie cen i szeroka oferta dla europejskich konsumentów

CETA ma też przynieść korzyść europejskim konsumentom. W jaki sposób? Po zniesieniu prawie wszystkich ceł, które importerzy z Unii muszą płacić za towary pochodzące z Kanady, produkty staną się tańsze, a ich oferta na europejskim rynku z pewnością się poszerzy.

Zlikwidowanie ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych

Zgodnie z CETA, firmy europejskie będą miały takie same prawo do udziału w procedurach zamówień publicznych w Kanadzie, jak firmy kanadyjskie.

Każdego roku rząd oraz władze samorządowe Kanady kupują towary i usługi od firm prywatnych o wartości ponad 30 mld euro. Wystawiają zamówienia publiczne lub oferty, o której następnie przedsiębiorstwa walczą ze sobą. Po wejściu w życie porozumienia CETA, europejskie firmy mogłyby licytować dostarczanie własnych towarów i usług w wielu publicznych przetargach.

Więcej miejsc pracy i podniesienie płac

Podstawową korzyścią, jaką Komisja Europejska wymienia w przypadku umowy CETA, jest zwiększenie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. Porozumienie ma pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Komisja Europejska powołuje się tutaj na przypadek umowy o wolnym handlu między UE a Koreą Południową. Od momentu jej wejścia w życie 1 lipca 2011 roku, eksport z UE do Korei Południowej wzrósł bardzo szybko - towarów o 55 proc., a usług o ponad 40  proc. Co za tym idzie? Wartość eksportu wynosząca 1 mld euro, to około 14 tys. nowych miejsc pracy.

Ponadto, CETA ma ułatwić czasowe przemieszczanie się pracowników firm między UE a Kanadą i wprowadzić wzajemne uznawanie ich zawodowych kwalifikacji.

Na ten moment Europejczycy pracujący jako architekci, księgowi czy inżynierowie nie mogą być zatrudniani w Kanadzie, ponieważ państwo te nie uznaje ich kwalifikacji. Wraz z podpisaniem CETA może się to jednak zmienić.

Ochrona innowacyjności, sztuki i produktów spożywczych

Wszelkie innowacje, dzieła sztuki, znaki towarowe i tradycyjne produkty spożywcze pochodzące z Europy będą w Kanadzie objęte podobną ochroną do tej, która obowiązuje w Unii Europejskiej. KE zapewnia, że pozwoli to zapobiec ich nielegalnemu kopiowaniu.

CETA ma także zapewnić szczególną ochronę unijnym produktom z określonych obszarów geograficznych, m.in. szynce parmeńskiej, szynce szwarcwaldzkiej czy serowi roquefort.

Kanada zadeklarowała również, że wzmocni kontrolę w walce z towarami podrabianymi lub pirackimi.

Wzmocnienie współpracy w zakresie kontroli

Porozumienie CETA ma przyczynić się również m. in. do poprawy przejrzystości i wzmocnienia współpracy między europejskimi i kanadyjskimi podmiotami, które ustalają normy.

Unia Europejska i Kanada mają wzajemnie uznawać wyniki urzędowych kontroli. Dzięki temu zostanie zapewniona zgodność produktów z przepisami unijnymi i kanadyjskimi. Co za tym idzie - nastąpi obniżenie kosztów administracyjnych, ponieważ nie będzie konieczności dwukrotnego udowodnienia, że przestrzegano przepisów i poszczególnych norm technicznych.

UE i Kanada mają wzajemnie uznawać certyfikaty i weryfikacje zgodności w odniesieniu do wszystkich produktów, począwszy od towarów elektrycznych po zabawki.

Dla przykładu: europejska firma, która chce sprzedawać zabawki na terenie Kanady, będzie musiała uzyskać ocenę tylko w UE. Jej produkt zostanie przetestowany w Europie, ale otrzyma certyfikat obowiązujący także na sprzedaż produktu w Kanadzie.

Pozwoli to firmom zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zwiększenie kanadyjskich inwestycji w Europie

W 2014 roku kanadyjskie firmy zainwestowały w Unii 14 mld euro. Aby tego dokonać, musiały wysłać do Europy swoje kadry kierownicze i ekspertów. CETA ma zachęcić do tworzenia nowych miejsc pracy i ułatwić
kanadyjskim firmom czasowy transfer ich kluczowych pracowników do UE. Pozwoli to na szybszy rozwój kanadyjskich firm w Europie.

Proces ten ma działać także w drugą stronę - w stosunku do europejskich pracowników i inwestycji w Kanadzie.

Czytaj więcej na temat umowy CETA:

CETA - siostra TTIP

Jakie zagrożenia niesie CETA?

CETA - więcej strat czy korzyści?

CETA: Szkodliwe substancje na sklepowych półkach?

CETA: Jak korporacje pozywają państwa (i wygrywają)

Obóz rządzący podzielony w sprawie CETA

Krasnodębski: W sprawie CETA polski rząd stał się dużo ostrożniejszy

CETA coraz bliżej. Z poparciem polskiego rządu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje