Reklama

Reklama

UE podpisze dziś umowę o wolnym handlu z Kanadą

W Brukseli liderzy europejskich instytucji i premier Kanady podpiszą dziś umowę o wolnym handlu. Ceremonia odbędzie się na unijno-kanadyjskim szczycie. Początkowo miał on się odbyć w czwartek, ale przełożono go, bo Walonia, która jest jednym z belgijskich regionów, utrzymywała weto.

Wycofanie sprzeciwu przez Walonię było możliwe po uzgodnieniu wspólnej deklarację przez rząd federalny w Brukseli i przedstawicieli regionów. Precyzuje ona zapisy umowy, daje dodatkowe gwarancje i tym samym rozwiewa obawy Walonii.

Deklarację, która będzie dołączona do unijno-kanadyjskiej umowy wczoraj podpisał minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders. "To bardzo ważna uważna, myślę że najlepsza od czasu powstania Unii Europejskiej z najwyższymi standardami regulacyjnymi" - powiedział szef belgijskiej dyplomacji.

Podobnego zdania jest komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem. "Porozumienie z Kanadą jest bardzo nowoczesne, daje natychmiastowe gospodarcze korzyści" - dodała komisarz.

Reklama

Umowa o wolnym handlu Unii z Kanadą eliminuje 98 procent ceł na towary, dopuszcza firmy do przetargów publicznych i otwiera rynek usług finansowych.

Czytaj również:

CETA - siostra TTIP

Jakie zagrożenia niesie CETA?

CETA - więcej strat czy korzyści?

CETA: Szkodliwe substancje na sklepowych półkach?

CETA: Jak korporacje pozywają państwa (i wygrywają)

Obóz rządzący podzielony w sprawie CETA

Krasnodębski: W sprawie CETA polski rząd stał się dużo ostrożniejszy

Reklama

Reklama

Reklama