Reklama

Reklama

Zobacz świat oczami polskich fotografów!

Już od 5. maja w Ostrołęce będzie można zobaczyć wystawę najlepszych zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie BZ WBK Press Foto. To pierwsze z 14 miast, w których do stycznia 2018 roku będą prezentowane prace najlepszych polskich fotografów.

W konkursie fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto nagrody przyznano już po raz trzynasty. 500 zawodowych fotografów zgłosiło ponad 8 tysięcy zdjęć. Wybrano 149 najlepszych fotografii.
Uroczysta gala przyznania nagród odbyła się 25 kwietnia w Warszawie.

Jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek nie miało łatwego zadania. Rekordowa liczba zdjęć i dwa dni obrad miały wyłonić tych najlepszych. Uczestnicy uroczystej gali mieli okazję wysłuchać wypowiedzi członków jury. Pojawiły się uzasadnienia dotyczące kryteriów wyboru zdjęć w konkursie, ale także zauważono problemy dotyczące m.in. edycji zdjęć nadesłanych przez fotografów. Laureaci zwracali z kolei uwagę na trudności związane z miejscem publikacji fotografii w prasie, ale też potrzebą istnienia konkursu BZ WBK dzięki któremu ich zdjęcia docierają do szerokiego grona odbiorców.

Reklama

To co absolutnie widoczne wśród nagrodzonych zdjęć to różnorodność tematów, miejsc w jakich ostałe zrobione i wykorzystanych technik. Przywołują one nie tylko emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży, Euro 2016 czy Czarny Marsz, ale też dokumentują świat, który media dostrzegają rzadziej. Dzięki fotografom zaglądamy więc za kulisy wydarzeń sportowych, do okopów, w których żyją żołnierze na Ukrainie, dostrzegamy uchodźców, spoglądamy na życie seniorów w domu zwanym Małą Polską, czy patrzymy oczami fotografa na dzieci albinosy w Afryce.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

- To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie - powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu.

Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Aplauz zgromadzonej publiczności wywołała kategoria portretu, a zwłaszcza zdjęcia pojedyncze autorstwa Darka Golika, Filipa Kowalkowskiego i Adama Tuchlińskiego. Fotografia przedstawiająca Tomasz Kalitę skrajnie wykończonego chorobą podczas sesji do wywiadu zdobyła uznanie nie tylko jury, ale też dużej części zgromadzonej na gali publiczności.

Nagrodę specjalną przyznał też partner wydarzenia, firma Fujifilm, która nagrodziła fotoreportaż Daniela Frymarka zaglądającego za kulisy Euro 2016. Fotograf uchwycił niezwykłe emocje związane z kibicowaniem polskiej reprezentacji, w małej strefie kibica, która powstała w ogrodzie podczas Festiwalu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Bysławku.

Bank Zachodni WBK, który od 13 lat jest organizatorem i mecenasem konkursu, wybierając Nagrodę Banku, sięgnął po jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych ubiegłego roku. Nagrodę zdobył Michał Stańczyk z Agencji Fotograficznej Cyfrasport za zdjęcie przedstawiającego Łukasza Fabiańskiego podczas meczu Ukraina - Polska UEFA EURO 2016 we Francji.

- Są sekundy w trakcie gry, których nie dostrzegą fani na trybunach stadionu ani na ekranach telewizorów. To one często mówią najwięcej o tym, co dzieje się na murawie. Spust migawki fotoreporterów jest w stanie uchwycić takie momenty, które na lata zostają w pamięci. Wprawdzie nie zostaliśmy mistrzami Euro 2016, ale myślę, że nikt z polskich kibiców nie czuje się rozczarowany. Zdjęcie Michała Stańczyka, na którym Artem Fedetskyi złości się po kolejnej udanej interwencji naszego bramkarza Łukasza Fabiańskiego jest jednym z dowodów na to, że wcale nie byliśmy łatwym przeciwnikiem i za to jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszej drużynie - powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Banku Zachodniego WBK.

Prace laureatów prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura
i sztuka, Portrety, Sport, Natura. Łączna wartość nagród w konkursie to ponad 120 tys. zł.

Nagrodzone prace rozpoczynają podróż po Polsce. Listę miast, które odwiedzi wystawa, można zobaczyć na stronie www.bzwbkpressfoto.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama