Reklama

Reklama

149 zdjęć, których nie da się zapomnieć - zobacz wystawę prac laureatów 13. edycji BZ WBK Press Foto

Już 19 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii SKENE w Teatrze Norwida na wernisaż otwierający wystawę pokonkursową BZ WBK Press Foto. Wstęp wolny!

25 kwietnia już po raz trzynasty poznaliśmy laureatów konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto. Wybór 149 najlepszych zdjęć spośród blisko 8 tys. zgłoszonych na konkurs nie jest łatwym zadaniem. Z całą pewnością udało się to jurorom tegorocznej edycji konkursu pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek.

- Fotografia prasowa ma się dobrze, gdy patrzymy na to, co tworzą polscy fotoreporterzy. Czy znajduje ona swoje miejsce i uznanie wśród wydawców to już osobny temat - powiedział Waldemar Kompała, juror 13. edycji konkursu, który poprowadzi również warsztaty fotograficzne w Jeleniej Górze.

Reklama

Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują na nowo emocje związane z takimi wydarzeniami jak m.in. Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016, ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od części świata.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Bank Zachodni WBK, który od 13 lat jest organizatorem i mecenasem konkursu, wybierając Nagrodę Banku, sięgnął po jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych ubiegłego roku. Nagrodę zdobył Michał Stańczyk z Agencji Fotograficznej Cyfrasport za zdjęcie przedstawiającego Łukasza Fabiańskiego podczas meczu Ukraina - Polska UEFA EURO 2016 we Francji.

- Są sekundy w trakcie gry, których nie dostrzegą fani na trybunach stadionu ani na ekranach telewizorów. To one często mówią najwięcej o tym, co dzieje się na murawie. Spust migawki fotoreporterów jest w stanie uchwycić takie momenty, które na lata zostają w pamięci. Wprawdzie nie zostaliśmy mistrzami Euro 2016, ale myślę, że nikt z polskich kibiców nie czuje się rozczarowany. Zdjęcie Michała Stańczyka, na którym Artem Fedetskyi złości się po kolejnej udanej interwencji naszego bramkarza Łukasza Fabiańskiego jest jednym z dowodów na to, że wcale nie byliśmy łatwym przeciwnikiem i za to jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszej drużynie - powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Banku Zachodniego WBK.

Prace laureatów prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Portrety, Sport, Natura. 

Organizatorzy wystawy przygotowali również dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic dodatkowe atrakcje:

·         bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne "Powrót do źródeł" prowadzone przez Waldemara Kompałę - jurora siedmiu edycji konkursu,

·         konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną będzie aparat Instax mini 70 z filmem. Szczegóły konkursu będą dostępne w miejscu prezentacji wystawy.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK.

Reklama

Reklama

Reklama