Reklama

Reklama

Zmiany w UE po brexicie

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii w europejskich instytucjach nastąpią zmiany. Brytyjskie flagi już zostały ściągnięte z unijnych masztów. O północy nastąpi brexit. Unia Europejska będzie teraz liczyć 27 krajów.

Brytyjskiej flagi nie ma już unijnej Radzie, gdzie odbywają się spotkania ministerialne i europejskie szczyty. Jest schowana w magazynie, gdzie trzymane są flagi krajów spoza Unii. Flaga sprzed europarlamentu trafi do brukselskiego Domu Historii Europejskiej. 

Szczególnego uroczystego pożegnania Wielkiej Brytanii nie było w Brukseli. Jedni uważają, że nie jest to czas radości i świętowania, więc wszelkie uroczystości byłyby nie na miejscu. Ale są i tacy, którzy uważają, że należało zorganizować jakieś pożegnanie kraju, który przez 47 lat był we Wspólnocie.

Reklama

O północy nastąpią zmiany w unijnych instytucjach. Europosłowie z Wielkiej Brytanii już pożegnali się ze swoimi kolegami, na ostatniej dla nich w tym tygodniu sesji europarlamentu. O północy wygasną też mandaty brytyjskich sędziów w Trybunale Sprawiedliwości i w Sądzie Unii Europejskiej w Luksemburgu. Brytyjskich dyplomatów nie ma już w unijnej Radzie. A poza tym, jak informował dziennik "Financial Times", pracownicy z Rady zostali już pouczeni, by nie dzielili się informacjami z Brytyjczykami. 

Jedynie Komisja Europejska postanowiła nie zmieniać niczego. Decyzją byłego przewodniczącego Jean-Claude'a Junckera, Brytyjczycy będą kontynuować pracę w KE, mimo że w unijnych instytucjach zatrudniani są obywatele z unijnych krajów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama