Reklama

Reklama

Verhofstadt: Negocjacje dot. Wielkiej Brytanii będą przejrzyste i otwarte

Negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będą prowadzone w sposób przejrzysty i otwarty - mówił w czwartek przewodniczący frakcji ALDE Guy Verhofstadt, który spotkał się w Warszawie z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru.

Przewodniczący Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do której należy Nowoczesna, jest też głównym negocjatorem Parlamentu Europejskiego ws. Brexitu. W czwartek spotkał się w Warszawie z politykami Nowoczesnej.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Nowoczesnej, Verhofstadt, odnosząc się do negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, stwierdził, że zostanie to przeprowadzone w sposób "przejrzysty i otwarty".

"Uważam, że to ważne dla Polski, że nie możemy negocjować podstawowych zasad oraz podstawowych wartości Unii Europejskiej. Będziemy negocjować wszystko, ale nie będziemy negocjować tych zasad i wartości" - powiedział.

Reklama

Jak dodał jedną z tych zasad, ważnych z punktu widzenia Polski, jest jednolity wewnętrzny rynek, który oznacza, że wszystkie cztery swobody europejskie są ze sobą połączone. Chodzi o swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i obywateli.

"W PE jest absolutna jedność, jeśli chodzi o to, że te cztery swobody są połączone ze sobą i że nie możemy rozpocząć negocjacji kwestionując którąś z tych swobód" - powiedział. Podkreślił, że Wielka Brytania nie może wybierać sobie tylko tych swobód, które jej pasują.

Europa w trudnym okresie


Również zdaniem Petru ważne jest, by Unia Europejska była całością. "Ważne jest, by Polsce też na tym zależało" - powiedział.

Szef Nowoczesnej podkreślił też, że jak ważne jest, by "Polska utrzymała silną rolę w Europie". "Żebyśmy nie byli na jej peryferiach, żeby polski głos był słyszalny, żeby Polska też uczestniczyła w tych negocjacjach w taki sposób, aby spowodować, żeby UE po wyjściu Wielkiej Brytanii była silniejsza, a nie słabsza" - powiedział Petru.

"Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pokaże wszystkim jak ważny jest to proces, jak bardzo UE może być osłabiona, jeśli będzie on prowadzony źle, jeżeli będą podpowiadane złe pomysły, z różnych stolic" - dodał.

Verhofstadt ocenił, że Europa jest obecnie w trudnym okresie, m.in. przez kryzys migracyjny, zagrożenia terrorystyczne czy problemy gospodarcze. Zaznaczył jednocześnie, że niezmiernie ważne jest, by Polska kontynuowała swoją centralną rolę w Unii Europejskiej.

"Wspólnym celem ALDE oraz Nowoczesnej jest, kontynuowanie centralnej roli Polski w europejskiej polityce" - podkreślił Verhofstadt.

Na początku października brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że jej rząd uruchomi do końca marca 2017 roku procedurę wystąpienia z UE. Powtórzyła, że wynik referendum ws. Brexitu jest nieodwracalny. Jednocześnie szefowa brytyjskiego rządu odrzuciła wezwania do jednostronnego wycofania się z UE, oceniając, że byłoby to szkodliwe dla brytyjskiej gospodarki i pozycji politycznej w świecie. May zaznaczyła, że Wielka Brytania nie zamierza wykorzystać dotychczas istniejących modeli relacji państw zewnętrznych z Unią Europejską, ale wypracować swój własny.

Dowiedz się więcej na temat: Verhofstadt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje