Reklama

Reklama

Theresa May nie może samodzielnie rozpocząć Brexitu

Sąd Najwyższy orzekł, że Theresa May nie może samodzielnie rozpocząć Brexitu. Premier Wielkiej Brytanii będzie musiała uzyskać aprobatę parlamentu, aby rozpocząć formalny proces wychodzenia z Unii Europejskiej. Efektem werdyktu - po raz pierwszy w historii podejmowanego przez pełny, liczący jedenastu sędziów, skład - będzie dodatkowy, parlamentarny etap procedury.

Wtorkowy wyrok oznacza, że May nie będzie mogła rozpocząć negocjacji z UE, dopóki nie zdobędzie poparcia deputowanych, choć oczekuje się, że stanie się to przed 31 marca - komentuje BBC.

Tym samym odrzucona została apelacja brytyjskiego rządu od listopadowego wyroku Wysokiego Trybunału (High Court). Orzekł on wówczas, że brytyjski rząd nie może uruchomić procedury z art. 50 traktatu lizbońskiego i rozpocząć negocjacji w sprawie Brexitu bez zgody obu izb parlamentu. Od decyzji odwołał się gabinet May.

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł również, że brytyjski rząd nie będzie musiał konsultować się z parlamentami Szkocji, Irlandii Północnej i Walii w sprawie uruchomienia formalnej procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Reklama

W referendum z czerwca 2016 roku Walijczycy opowiedzieli się za Brexitem, a Szkocja i Irlandia Północna były przeciw wyjściu z UE.

Jest reakcja

Wtorkowa decyzja brytyjskiego Sądu Najwyższego nie wpłynie na plany rządu w Londynie, aby do końca marca uruchomić procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej - zapowiedział rzecznik premier Theresy May.

Rzecznik podkreślił, że rząd szanuje decyzję sądu, który orzekł, że May potrzebuje zgody parlamentu do uruchomienia procedury z art. 50 traktatu lizbońskiego.

Oznajmił też, że wkrótce rząd przedstawi parlamentowi kolejne kroki.

Prokurator generalny Jeremy Wright oświadczył, że "oczywiście rząd jest rozczarowany z powodu takiego rezultatu". "Rząd zastosuje się do orzeczenia sądu i zrobi wszystko, co konieczne, by wprowadzić je w życie" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy