Reklama

Reklama

Szef MSZ Niemiec ostrzega przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Jeśli Brytyjczycy zagłosują w czerwcowym referendum za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, doprowadzi to do wytworzenia się "negatywnej dynamiki" wśród państw członkowskich - ocenił we wtorek szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Chciałbym, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Uważam, że przemawiają za tym dobre argumenty" - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych dziennikarzom w Berlinie.

"Jestem pewien jednego - że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się wyjść (z UE), wytworzy to negatywną dynamikę w pozostałej części Unii" - dodał Steinmeier. Jednocześnie zastrzegł, że decyzja należy do brytyjskich wyborców.

Za pozostaniem Wielkiej Brytanii we Wspólnocie agituje konserwatywny premier David Cameron, a także liczni przedstawiciele biznesu. Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo w niedawnym wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ostrzegł, że Brexit kosztowałby brytyjskich konsumentów i firmy nawet 14,5 mld euro, a kraj zmusiłby do bezprecedensowych, żmudnych negocjacji w sprawie reakcesji do WTO.

Reklama

Inne kraje pójdą śladem Wielkiej Brytanii?

Prawie 50 proc. uczestników przeprowadzonego na początku maja sondażu Ipsos/MORI w ośmiu dużych państwach UE (Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania, Szwecja i Węgry) oceniło, że brytyjskie referendum grozi wywołaniem podobnego efektu w innych krajach UE. W Niemczech, Włoszech, Szwecji i na Węgrzech ponad połowa wyborców była zdania, że ewentualny Brexit skłoniłby inne kraje do pójścia za przykładem Londynu.

Brytyjskie referendum w sprawie członkostwa kraju w UE odbędzie się 23 czerwca.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy