Reklama

Reklama

Steinmeier: Negocjacje ws. Brexitu "jak najszybciej"

Negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE powinny zacząć się "jak najszybciej" - oświadczył szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, występując po sobotnim spotkaniu szefów dyplomacji sześciu krajów UE, poświęconym przyszłości Unii po Brexicie.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier poinformował po zakończeniu spotkania, że państwa założycielskie zgodziły się, że procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii powinna rozpocząć się bez zbędnej zwłoki.

"Wspólnie mówimy, że ten proces powinien się zacząć tak szybko, jak to możliwe, dzięki czemu nie będzie okresu bezczynności i będziemy mogli skupić się na przyszłości Europy" - powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Minister spraw zagranicznych Niemiec dodał, że po tym jak w czwartek Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, powstała potrzeba "intensywnej europejskiej dyskusji".

Reklama

Steinmeier zaprosił do stolicy Niemiec Jean-Marca Ayraulta z Francji, Berta Koendersa z Holandii, Paolo Gentiloniego z Włoch, Didiera Reyndersa z Belgii i Jeana Asselborna z Luksemburga.

RFN, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg założyły w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą - poprzedniczkę Unii Europejskiej.

Kraje bałtyckie i V4

"Wyraziliśmy tutaj, tak jak wczoraj w Luksemburgu, zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem" - mówił szef niemieckiej dyplomacji. Jak zaznaczył, przełom, jakim jest Brexit, powinien zostać wykorzystany "nie tylko do refleksji, lecz także do wzajemnego wysłuchania się".

Zapewnił, że zaraz po zakończeniu spotkania, poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy". Niezadowolenie ze spotkania w wąskim gronie sześciu państw wyrażał wcześniej m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

"Intensywne europejskie dyskusje są nam potrzebne - w dużych i mniejszych formatach, by upewnić się, jaką wybrać drogę" - powiedział.

Apel o powrót do "ducha założycieli"

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault wezwał w sobotę w Berlinie 27 państw UE, aby te wróciły do "ducha założycieli", którym jest jedność europejska. Podkreślił także konieczność szybkiego rozpoczęcia rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jego zdaniem, jedność europejska leżąca u podstaw Wspólnoty pomogła zapobiegać konfliktom, dzięki wymianie handlowej. Szef francuskiego MSZ dodał, że "istnieje paląca konieczność (rozpoczęcia negocjacji), abyśmy nie musieli wchodzić w okres niepewności, ze wszystkimi gospodarczymi i politycznymi tego konsekwencjami".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy