Reklama

Reklama

Sondaż: Ponad połowa Brytyjczyków chce referendum w sprawie umowy brexitowej

​Ponad połowa Brytyjczyków jest zdania, że ostateczna umowa o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powinna być poddana pod głosowanie w ogólnokrajowym referendum - wynika z opublikowanego w środę sondażu Kantar.

Poddanie pod referendum umowy o brexicie popiera 52 procent ankietowanych. Sprzeciw wobec takiego kroku wyraziło 29 procent badanych, a 19 procent zadeklarowało, że nie ma na ten temat zdania.

Reklama

Jednocześnie z sondażu wynika, że rządząca Partia Konserwatywna cieszy się dużo większym poparciem niż Partia Pracy. Na konserwatystów premiera Borisa Johnsona zagłosowałoby obecnie 42 procent ankietowanych Brytyjczyków, a na główną opozycyjną partię - 28 procent.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Kraj jednak od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia ze Wspólnoty. Johnson już jako premier zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na brexit bez umowy.

UE odmawia renegocjowania umowy o wyjściu, dopuszcza jednak możliwość zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje