Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Donald Tusk wywołał armagedon

Po utrąceniu przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska planu Theresy May rośnie ryzyko zerwania rozmów z Brukselą - informuje "Rzeczpospolita". Część unijnych przywódców nie jest zadowolona z zachowania Polaka, który upokorzył brytyjską premier.

"Skutki czwartkowego szczytu przywódców Unii w Salzburgu nie są jeszcze jasne, ale najbliżsi współpracownicy Theresy May obawiają się wręcz o jedność królestwa" - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki. 

Na koniec spotkania w Salzburgu Donald Tusk niespodziewanie oświadczył, że proponowany przez May plan z Chequers "nie zadziała". 

Jak przypomina dziennik, plan ten zakładał swobodę wymiany towarów między Unią i Wyspami i utrzymania wspólnych ich norm, aby zapobiec kontrolom na granicy Irlandii i Irlandii Północnej. "Unia uznała jednak, że taki układ jest możliwy tylko przy wprowadzeniu podobnej swobody przepływu usług, osób i kapitału, bo 'cztery wolności' jednolitego rynku są nierozłączne" - pisze "Rz".

"Rz" ustaliła, że przynajmniej część przywódców unijnych nie jest zadowolona z zachowania przewodniczącego RE. "Ich zdaniem ustalenia z Tuskiem były inne: owszem, wyrazi sprzeciw wobec niektórych postulatów brytyjskiej premier, ale prywatnie. Publicznie chodziło o 'uspokojenie' atmosfery rozmów" - czytamy w "Rz".

Reklama

Brytyjska prasa pisze o "upokorzeniu" May w Salzburgu. 

Sprawa stała się też wodą na młyn zwolenników twardego brexitu, zwłaszcza przed rozpoczynającym się 30 września w Birmingham zjazdem torysów.

"Skoro plan May jest nierealny, przekonuje ich lider Boris Johnson, jedynym wyjściem jest umowa na wzór CETA. Jeśli to przekona większość deputowanych torysów, rząd May upadnie" - pisze Jędrzej Bielecki.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy