Reklama

Reklama

"Rz": Trzy priorytety Polski podczas negocjacji ws. Brexitu

Polska oczekuje, że Londyn zapłaci całość swoich zobowiązań wynikających z obecnego unijnego budżetu - informuje "Rzeczpospolita" wyliczając priorytety Polski podczas negocjacji w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Dziennikarka Anna Słojewska powołując się na słowa Konrada Szymańskiego, wiceministra spraw zagranicznych ds. europejskich, pisze o trzech kwestiach, które będą najważniejsze dla Polski podczas zbliżających się rozmów.

Po pierwsze, chcemy zachowania praw nabytych polskich obywateli na Wyspach.

Po drugie, Wielka Brytania musi zapłacić cały rachunek do unijnego budżetu na lata 2014-2020, nawet w przypadku gdyby miała wcześniej wystąpić z Unii.

Po trzecie, Polsce zależy na dobrym porozumieniu handlowym między UE i Londynem z uwagi na naszą nadwyżkę w handlu z Brytyjczykami.

Reklama

Według słów brytyjskiej premier Theresy May, Londyn złoży oficjalny wniosek o wystąpienie z UE do końca marca 2017 roku. Szefowa rządu zapewnia, że niedawny wyrok Wysokiego Trybunału ws. koniecznej zgody obu izb parlamentu na wdrożenie art. 50 unijnego traktatu nie zmieni tego terminu. Eksperci są jednak co do tego sceptyczni.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy