Reklama

Reklama

"Rz": Polacy na Wyspach obawiają się Brexitu. Co trzeci wróci z emigracji?

Za 10 dni Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj pozostanie w Unii Europejskiej. Jeśli doszłoby do Brexitu, prawo do pracy na wyspach może stracić co trzeci Polak - donosi "Rzeczpospolita".

W razie Brexitu prawo od pracy na Wyspach mogłoby stracić od 120 do nawet 400 tys. Polaków - wynika z szacunków Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dotyczy to tych, którzy w Wielkiej Brytanii mieszkają krócej niż 5 lat i przez to nie mogą się jeszcze ubiegać o kartę stałego pobytu. Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej", na Wyspach przebywa w sumie ok. 800 tys. Polaków, co oznacza, że prawo do pracy straci co trzeci Polak.

Ponieważ najnowsze sondaże, wskazują na wzrost przewagi zwolenników Brexitu, obawy wśród migrantów z krajów UE, w tym Polaków, są coraz wyraźniejsze.

Reklama

"Polacy nagle zaczęli sobie uświadamiać, że to całkiem realny scenariusz (opuszczenie UE przez Wlk. Brytanię - red.). Chcą wyrabiać papiery - prawo pobytu, paszport. Ale na to jest już za późno, bo procedury zajmują wiele miesięcy - mówi Jędrzejowi Bieleckiemu z "Rzeczpospolitej" prezes Zjednoczenia Polskiego - największej organizacji polonijnej na Wyspach - Tadeusz Stenzel.

Referendum ws. Brexitu odbędzie się 23 czerwca.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy