Reklama

Premier Wlk. Brytanii i burmistrz Londynu potępiają ataki na Polaków

Premier W. Brytanii David Cameron i burmistrz Londynu Sadiq Khan potępili ksenofobiczne incydenty wymierzone w Polaków, które miały miejsce w weekend. Khan oznajmił, że "ma zerową tolerancję" wobec takich wybryków i nakazał policji zdwoić czujność. Jak wynika z najnowszych informacji, także środowiska muzułmańskie spotykają się z dużą niechęcią ze strony Brytyjczyków.

Rzeczniczka Camerona Helen Bower powiedziała, że premier podniósł na poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu kwestię ksenofobicznych graffiti, które pojawiły się na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK). Dodała, że szef rządu "potępił incydenty, które miały miejsce w całym kraju podczas weekendu, polegające na zastraszaniu imigrantów i mówieniu im, że muszą wracać do swych krajów".

Burmistrz Londynu napisał na Twitterze: "Mam zerową tolerancję na przestępstwa z nienawiści w Londynie. My nie tylko tolerujemy tu nasze różnice - my je celebrujemy".

Reklama

Khan wezwał londyńczyków: "Zjednoczmy się przeciw narastającej fali przestępstw nienawiści, popełnianych przez tych, którzy mogą wykorzystywać zeszłotygodniowe referendum (ws. Brexitu) jak przykrywkę, i którzy starają się nas podzielić".

Wraz z szefem londyńskiej policji Bernardem Hogan-Howe'em Khan ostrzegł, że nie będą tolerować ksenofobicznych ataków w mieście - pisze londyński dziennik "Evening Standard".

Hogan-Howe dodał, że Londyn jest miastem "różnorodnym i globalnym", a to "nie zmieniło się w ciągu ostatnich kilku dni".

"Jeśli ludzie mają więc jakieś obawy, powinni dać o tym znać policji. Będziemy bardzo energicznie prowadzić śledztwa na podstawie wszelkich doniesień o przestępstwach motywowanych nienawiścią" - zapewnił.

Były burmistrz Londynu Boris Johnson nie odniósł się wprawdzie bezpośrednio do tych incydentów, ale zapewnił, że "prawa obywateli europejskich mieszkających w tym kraju będą w pełni respektowane".

Policja bada okoliczności niedzielnego wymalowania farbą na fasadzie budynku POSK, znajdującego się w zachodniej dzielnicy Londynu, Hammersmith, hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii.

Prowadzi też od soboty śledztwo w sprawie dystrybucji ulotek zawierających mowę nienawiści wobec Polaków mieszkających w Cambridgeshire (środkowo-wschodnia Anglia).

Polska ambasada wezwała wszystkich Polaków, którzy padają ofiarą ksenofobicznych ataków, oraz świadków tych zdarzeń, by informowali o incydentach lokalne władze.

Więcej ataków na muzułmanów

Organizacje muzułmańskie w W. Brytanii podały w poniedziałek, że w ostatnich dniach znacząco wzrosła liczba incydentów wymierzonych w wyznawców islamu. Wiele tych przestępstw powiązano z decyzją o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, podjętą w niedawnym referendum.

Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB), organizacja zrzeszająca instytucje islamskie i reprezentująca 2,7 mln brytyjskich muzułmanów, poinformowała, że od ogłoszenia wyniku referendum w piątek odnotowano ponad 100 przestępstw z nienawiści.

"Nasz kraj obecnie doświadcza kryzysu politycznego, który, jak się obawiam, zagraża pokojowi społecznemu" - oświadczył sekretarz generalny MCB Shuja Shafi.

Inna grupa Tell MAMA, zajmująca się monitorowaniem ataków wymierzonych w muzułmanów, podała, że dotarły do niej szczegółowe informacje o ponad 30 incydentach. Wyznającej islam przedstawicielce samorządu w Walii kazano "pakować manatki", a muzułmanka nosząca hidżab w drodze do meczetu w Londynie usłyszała od dwóch mężczyzn: "Głosowaliśmy za tym, żebyś stąd wyleciała".

"Wydaje się, że głosowanie w sprawie Brexitu dodało odwagi niektórym osobom z uprzedzeniami i o radykalnych poglądach, które teraz dają im upust i atakują przede wszystkim muzułmanki oraz przedstawicieli osiedlonych społeczności o odmiennym wyglądzie" - powiedział współzałożyciel Tell MAMA.

Zahamowanie imigracji do kraju stało się jednym z centralnych tematów w prowadzonej przed referendum kampanii zwolenników wyjścia W. Brytanii z UE; twierdzili oni, że zwolennicy pozostania w Unii pozwolili na niekontrolowany napływ przybyszów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama