Reklama

Reklama

Premier Irlandii krytykuje słowa Johnsona ws. brexitu

Premier Irlandii Leo Varadkar uznał w środę za niemożliwe do zrealizowania słowa nowego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o możliwości renegocjacji umowy z UE ws. brexitu. Jednocześnie pogratulował Johnsonowi objęcia stanowiska.

"Sugestia brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, że porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być całkowicie renegocjowane w najbliższych miesiącach, jest nierealna" - powiedział Varadkar po wystąpieniu Johnsona przed siedzibą rządu na Downing Street.

"Słuchając tego, co powiedział dzisiaj, odniosłem wrażenie, że nie mówił tylko o backstopie (mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Płn. - PAP), ale o całej nowej umowie, która miałaby być lepsza dla Wielkiej Brytanii. To jest niemożliwe" - skomentował Varadkar w wywiadzie dla telewizji RTE.

Reklama

Varadkar pogratulował Johnsonowi objęcia stanowiska premiera i powiedział, że nie może się doczekać "szybkiego zaangażowania" Wielkiej Brytanii w kwestię granicy z Irlandią, która jest jednym z głównych powodów impasu w rozmowach na temat wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Irlandzki premier dodał jednak, że Johnson powinien "umieścić trochę szczegółów za niektórymi ze swoich haseł i deklaracji" na temat brexitu. "Zaufanie i entuzjazm nie zastąpią polityki europejskiej - powiedział Varadkar - Chcielibyśmy usłyszeć więcej konkretów w kwestiach, w których wypowiadał się".

"Bez żadnego ale"

Johnson zapowiedział wyjście Wielkiej Brytanii z UE w terminie 31 października br. "bez żadnego ale". Podkreślił swoją osobistą odpowiedzialność za zrealizowanie tego zadania i wyraził "pełne przekonanie, iż w ciągu 99 dni" zostanie to zrobione.

Jednocześnie zadeklarował, że intencją jego rządu jest wypracowanie nowego porozumienia z UE, w tym obejmującego kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn. Dodał, że zleci także przygotowania na wypadek, gdyby Wielka Brytania "była zmuszona" do bezumownego opuszczenia Wspólnoty. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne