Politico: Angielski nie będzie już oficjalnym językiem UE
Kiedy Wielka Brytania ostatecznie pożegna się z Unią Europejską, angielski straci status oficjalnego języka Wspólnoty. O takim scenariuszu pisze Hortense Goulard z Politico.
Angielski jest obecnie jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej. Języki te są zgłaszane przez państwa członkowskie UE. Po Brexicie ich liczba się zmieni.
"Irlandia zgłosiła język irlandzki, Malta - maltański. Angielski reprezentuje dziś tylko Wielka Brytania. Jeżeli zabraknie jej w UE, angielski straci swój status" - podkreśla Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego.
Angielski jest jednym z urzędowych języków instytucji europejskich, dominującym wśród unijnych oficjeli. Nie przez przypadek przyspieszony kurs angielskiego po przeprowadzce do Brukseli przeszedł Donald Tusk.
Czyżby przewodniczący Rady Europejskiej uczył się języka niepotrzebnie i wkrótce będzie musiał rozpocząć naukę kolejnego? Niekoniecznie. Angielski może pozostać oficjalnym językiem UE, o ile zadecydują o tym jednogłośnie inne państwa członkowskie.
Według "The Wall Street Journal" w symbolicznej odpowiedzi na wyniki brytyjskiego referendum Komisja Europejska zaczęła częściej posługiwać się w zewnętrznych komunikatach niemieckim i francuskim.
Brexit w czwartkowym referendum poparło 51,9 proc. głosujących, pozostanie w Unii Europejskiej - 48,1 proc. obywateli. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.
Premier David Cameron zapowiedział, że wola narodu zostanie uszanowana, a w październiku przekaże władze swojemu następcy.