Reklama

Reklama

Naukowcy ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami Brexitu

Trzynastu brytyjskich noblistów ostrzegło w sobotę przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. "Perspektywa utraty środków z Unii jest głównym zagrożeniem dla brytyjskich badań naukowych" - napisali naukowcy w liście do dziennika "The Daily Telegraph". Ich zdaniem, decyzja o opuszczeniu wspólnoty, która może zapaść podczas referendum za dwa tygodnie, miałaby katastrofalne skutki.

"Będąc częścią UE, Wielka Brytania pomaga sterować największą potęgą naukową na świecie" - podkreśliła grupa badaczy, wśród których jest Peter Higgs, noblista w dziedzinie fizyki z 2013 roku, oraz biochemik Paul Nurse uhonorowany Nagrodą Nobla w 2001 roku.

Reklama

"Nauka dostarcza nam dobrobytu, systemu zdrowia, umiejętności innowacji i wzrostu gospodarczego" - napisali.

Naukowcy nazwali "naiwnymi" zapewnienia zwolenników Brexitu, "jakoby skarb państwa miał wypełnić lukę" w finansach, jaka powstałaby po wyjściu kraju z Unii. Przypomnieli, że pod względem części brytyjskiego PKB, jaka jest przeznaczana na badania, Wielka Brytania "plasuje się już znacznie poniżej średniej krajów UE i OECD".


Zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przybywa

Apel pojawił się dzień po opublikowaniu  zaskakującego badania. Jak wynika z opublikowanego w piątek sondażu przeprowadzonego przez firmę ORB dla dziennika "Independent" zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przybywa. Obecnie mają oni 10 punktów proc. przewagi. Badanie pokazuje, że za Brexitem zagłosowałoby 55 proc. Brytyjczyków, a za pozostaniem w UE - 45 proc.

Sondaż został przeprowadzony on-line 8 i 9 czerwca. "Independent" nie podał, jak wielu respondentów było niezdecydowanych.

Po opublikowaniu sondażu brytyjski funt stracił 0,5 centa do dolara.

W poniedziałek opublikowano wyniki trzech sondaży, z których wynikało już, że przewagę zyskują zwolennicy Brexitu.

Ankieta firmy ICM wykazała, że zwolenników Brexitu jest o 6 pkt proc. więcej niż entuzjastów pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie (53:47). W badaniu YouGov różnica ta wyniosła 4 pkt proc. (45:41), a według telewizji ITV - 2 pkt proc. (43:41).

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje