Reklama

Reklama

Juncker: Brexit potrwa dłużej niż sądziliśmy

Negocjacje w sprawie brexitu dotarły w tym tygodniu do niepokojącego impasu. Opuszczanie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zajmie dłużej niż początkowo sądzono - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker.

W czasie wystąpienia w Luksemburgu, Juncker powiedział, że Wielka Brytania będzie musiała zapłacić "rachunek za rozwód", zanim negocjacje wejdą w kolejną fazę. 

Reklama

"Zarówno Brytyjczycy jak i my każdego dnia odkrywamy nowe problemy. Dlatego proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE potrwa dłużej niż początkowo sądzono" - mówił Juncker.

W tym tygodniu odbyła się piąta runda negocjacji między UE a Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia tego kraju z UE. 

Główny negocjator brexitu z ramienia UE Michel Barnier podkreślił w czwartek, że kolejna runda była konstruktywna, ale ciągle pozostają do spełnienia pewne warunki, od których zależy przejście do kolejnego etapu negocjacji - rozmów na temat partnerstwa między UE a Wielką Brytanią po brexicie. 

Jego zdaniem z tego powodu nie można wyjść z inicjatywą, żeby sprawą przyszłego partnerstwa zajęli się przywódcy podczas przyszłotygodniowego szczytu europejskiego w Brukseli.

Barnier zapowiedział, że Wielka Brytania zadeklarowała wprowadzenie "uproszczonego" systemu dla obywateli UE, żeby zagwarantować ich prawa po brexicie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy