Reklama

Reklama

Emmanuel Macron: Brexit to historyczne ostrzeżenie

Prezydent Francji Emmanuel Macron na kilka godzin przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zwrócił się w piątek do swych rodaków, wyjaśniając konsekwencje brexitu dla ich kraju i dla samej UE. "Brexit to historyczne ostrzeżenie" - podkreślił.

"Wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest szokiem. Brexit jest historycznym ostrzeżeniem dla całej Europy, które musi wybrzmieć w każdym z naszych krajów, zostać usłyszane w całej Europie i skłonić nas do myślenia" - powiedział Macron w przygotowanym nagraniu wideo, wyemitowanym przez francuską telewizję.

Prezydent wyraził opinię, że UE wymaga głębokiej reformy, a brexit powinien być bodźcem do powstania silnej i skutecznej Wspólnoty.

"To smutny dzień"

"Pamiętam, jak mocno referendum w 2016 roku w Wielkiej Brytanii oparte było na kłamstwach, przesadzie i uproszczeniach, na czekach, które okazały się bez pokrycia. Francję i Zjednoczone Królestwo łączy długa historia, oparta na przelewie krwi, wolności, odwadze, bitwach. To jest smutny dzień, nie ma co ukrywać" - powiedział francuski prezydent.

Reklama

"Brexit okazał się możliwy (...), ponieważ zbyt często sprawialiśmy, że Europa stawała się kozłem ofiarnym z powodu naszych własnych trudności, gdyż jej wystarczająco nie zmieniliśmy. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy, aby mierzyć się z Chinami i USA" - powiedział.

Marcon ostrzega

Macron ostrzegł, że choć Francja chciałaby, by po brexicie łączyły ją z Wielką Brytanią ścisłe więzi, to Wielka Brytania nie może oczekiwać, że po wyjściu z UE będzie traktowana tak samo, jak wtedy, gdy była członkiem Wspólnoty.

"Nie możecie jednocześnie być w Unii i poza nią. Brytyjczycy wybrali opuszczenie Unii Europejskiej. Nie chcieli mieć tych samych obowiązków, więc nie będą mieli tych samych praw" - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że po brexicie dla Brytyjczyków mieszkających we Francji nic się nie zmieni. Zapowiedział, że wkrótce uda się do Londynu, aby wzmocnić dwustronne więzi między krajami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL