Reklama

Reklama

Brytyjska prasa o wystąpieniu Donalda Tuska

​Brytyjska prasa szeroko komentuje wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w brukselskim Centrum Polityki Europejskiej. Tusk dał w nim do zrozumienia, że Brexit będzie dla Wielkiej Brytanii bolesny i nie da się pogodzić z utrzymaniem częściowego dostępu do jednolitego rynku Unii Europejskiej.

Tusk nawiązał do - jak powiedział - "cukierniczej filozofii" brytyjskiego szefa dyplomacji. Boris Johson sięgnął niedawno po angielskie porzekadło, mówiąc bulwarówce "The Sun", że "i zje unijne ciastko, i je zachowa".

- To czysta iluzja - mówił  Donald Tusk. - Proponuję prosty eksperyment: kupcie ciastko, zjedzcie i sprawdźcie, czy jest nadal na talerzu - zaznaczył. W ocenie brytyjskiej prasy, słowa też oznaczają, że przewodniczący Rady Europejskiej będzie bronić interesów Unii i wszystkich jej pozostałych członków, ale nie widzi takiego rozwiązania, które przyniesie komukolwiek korzyści.

Będzie drugie referundum ws. Brexitu?

Reklama


Prasa zauważa jednak, że szef Rady Europejskiej otworzył Londynowi furtkę odwrotu.  - Jedyna realna alternatywa dla twardego Brexitu to odstąpienie od Brexitu, nawet jeśli dziś mało kto wierzy w taką możliwość - cytują słowa Donalda Tuska.

Konserwatywny i eurosceptyczny "Daily Telegraph" uznaje to za próbę podszepnięcia Londynowi drugiego referendum unijnego. Natomiast szkocki "Herald" podkreśla, że ta oferta Tuska zbiega się z zapowiedzią konsultacji w sprawie drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji, która głosowała przeciw Brexitowi i w ten sposób wywiera naciski na brytyjski rząd.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy