Reklama

Reklama

Brexit: Wielka Brytania rezygnuje z przewodnictwa Unii Europejskiej

Wielka Brytania nie obejmie rotacyjnego przewodnictwa Unii Europejskiej, przypadającego na nią w drugiej połowie 2017 roku. O sprawie pisze AFP.

Nowa szefowa brytyjskiego rządu Theresa May poinformowała o tym we wtorkowy wieczór w rozmowie telefonicznej przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Negocjacje z UE priorytetem rządu

"Pani premier zasugerowała, że Wielka Brytania powinna zrezygnować z rotacyjnego przewodnictwa, przypadającego na drugą połowę 2017 roku, zaznaczając, że priorytetem dla rządu będą negocjacje związane z opuszczeniem Unii Europejskiej" - podało biuro prasowe Theresy May.

Donald Tusk miał przyjąć decyzję szefowej brytyjskiego rządu ze zrozumieniem.

Przewodnictwo Unii Europejskiej obejmuje co sześć miesięcy każdy z jej członków. Przedstawiciele państw członkowskich mają ustalić jeszcze w środę, kto zastąpi Wielką Brytanię.

Reklama

Do 31 grudnia br. UE przewodniczy Słowenia, następnie przejmie je Malta. Wielka Brytania miała objąć przewodnictwo 1 lipca 2017 roku.

Utrzymanie silnej współpracy

May zapewniła Tuska, że jej rządowi zależy na tym, aby negocjacje z UE miały charakter pragmatyczny i konstruktywny, ale potrzebuje czasu, żeby przygotować się do rozmów. Tusk zaznaczył, że pomoże w tym, aby proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przebiegł bez zakłóceń.

"Obie strony zapewniły się o potrzebie utrzymania silnych więzi, a także wyraziły nadzieję szybkiego spotkania w Brukseli lub Londynie" - dodaje rzecznik brytyjskiej premier.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy