Reklama

Reklama

Brexit: Są wyniki najnowszych sondaży

Dwa sondaże opublikowane w środę dają przewagę zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czwartek Brytyjczycy zagłosują w referendum, czy pozostać w Unii Europejskiej, czy też ją opuścić.

Według sondażu Opinium przeprowadzonego na próbie 3011 Brytyjczyków, za Brexitem jest 45 proc. ankietowanych, a za pozostaniem w UE 44 proc. ankietowanych. 9 proc. wciąż nie podjęło decyzji, jaki głos oddać, a 2 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie ankietera.

Poprzedni sondaż Opinium dawał obu obozom po 44 proc.

Z kolei w sondażu TNS 43 proc. ankietowanych opowiedziało się za wyjściem z UE, a 41 proc. za pozostaniem w Unii. 16 proc. było niezdecydowanych. Sondaż przeprowadzono na próbie 2320 obywateli.

W poprzednim sondażu TNS 47 proc. ankietowanych opowiadało się za Brexitem, 40 proc. było przeciwnych a 13 proc. nie miało zdania.

Reklama

Przewaga zwolenników Brexitu

Średnia z sześciu ostatnich sondaży różnych ośrodków badawczych, obliczona przez niezależny portal WhatUKThinks, daje przewagę zwolennikom Brexitu w stosunku 51 do 49. Sondaże te przeprowadzono w dniach 14-22 czerwca.

Podobnie jak w 2014 r. w przypadku referendum w sprawie niepodległości Szkocji brytyjskie media nie planują przeprowadzenia w czwartek sondaży exit polls, w których pyta się przypadkowych ludzi wychodzących z określonych lokali wyborczych, jak zagłosowali. Agencja Reutera tłumaczy to zbyt dużym marginesem błędu takich badań.

Natomiast ośrodek badania opinii YouGov planuje w czwartek przeprowadzić sondaż na reprezentatywnej grupie osób, które zostaną przez internet zapytane, jaki głos rzeczywiście oddały. Osoby te, których preferencje w sprawie głosowania zostały wcześniej zbadane przez YouGov, zgodziły się z góry wziąć udział w tym sondażu. Wyniki poda telewizja Sky News zaraz po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 22 czasu lokalnego (godz. 23 czasu polskiego).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy