Reklama

Reklama

Brexit. Hiszpania i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie Gibraltaru

Londyn i Madryt osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie Gibraltaru, co oznacza, że z powodu brexitu nie powstanie w tym miejscu "twarda granica" - poinformowała na konferencji prasowej szefowa hiszpańskiego MSZ Arancha Gonzalez Laya.

Szefowa hiszpańskiego resortu dyplomacji nazwała osiągnięte porozumienie "dobrą umową", zaznaczając, że dzięki niemu nie dojdzie do powstania "twardej granicy" w związku z brexitem.

- Od 1 stycznia jedyne kontrole graniczne realizowane przez Frontex (Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej) będą przeprowadzane w porcie morskim oraz na lotnisku w Gibraltarze - wyjaśniła Gonzalez Laya. Dodała, że na terenie Gibraltaru odpowiedzialna za kontrole wynikające z traktatu z Schengen będzie Hiszpania.

Minister spraw zagranicznych zaznaczyła, że po długich, trwających do wczesnego rana w czwartek negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie w "wielu kwestiach dotyczących Gibraltaru".

Reklama

O szczegółach umowy jeszcze nie poinformowano

- O szczegółach umowy nie zamierzam dziś mówić. W pierwszej kolejności dowiedzą się o nich członkowie hiszpańskiego parlamentu - poinformowała podczas konferencji Gonzalez Laya.

Przekazała, że porozumienie z Wielką Brytanią nie tylko przewiduje ułatwienia w przemieszczaniu się przez granicę Hiszpanii z Gibraltarem, ale też obejmuje zagadnienia dotyczące handlu, ochrony klimatu, bezpieczeństwa, ceł i transportu.

W poniedziałek Gonzalez Laya ogłosiła, że Hiszpania wypracowała już ze stroną brytyjską porozumienie dotyczące osób zatrudnionych po obu stronach granicy. Wyjaśniła, że będą one mogły swobodnie przekraczać ją bez konieczności przechodzenia kontroli paszportowej.

---------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL