Reklama

Reklama

29 marca Wielka Brytania uruchomi art. 50 Traktatu UE ws. Brexitu

29 marca Wielka Brytania uruchomi art. 50 Traktatu UE ws. wyjścia ze Wspólnoty​ - poinformował rzecznik premier Wielkiej Brytanii Theresy May. KE zadeklarowała, że jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji. - W 48 godzin od notyfikacji przedstawię projekt wytycznych w sprawie Brexitu - zapowiedział Donald Tusk.

Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy Unii Europejskiej Tim Barrow powiadomił w poniedziałek unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty - podało Downing Street.

Podczas codziennego spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik premier dodał, że May planuje wcześniej odwiedzić trzy kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: Walię, Szkocję i Irlandię Północną, oraz że rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Przyszłotygodniowy termin jest zgodny z wcześniejszymi wypowiedziami May, która zapowiadała rozpoczęcie dwuletnich negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przed końcem marca br.

Reklama


"Najważniejsze negocjacje naszego pokolenia"

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis oświadczył w poniedziałek, że 29 marca rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu zeszłego roku". "Jesteśmy u progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia" - dodał.

"Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale też dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa pomiędzy nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - napisał Davis w oświadczeniu, które zostało przesłane PAP.

Tusk: Projekt wytycznych w ciągu 48 godzin

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że w ciągu 48 godzin od otrzymania notyfikacji o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przedstawi projekt wytycznych dla 27 krajów członkowskich w tej sprawie.

"W ciągu 48 godzin od uruchomienia artykułu 50 zaprezentuję projekt wytycznych dotyczących Brexitu dla 27 państw członkowskich" - napisał Tusk na Twitterze.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy