Reklama

Reklama

Najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada w 2021?

Są dobre informacje dla wszystkich spragnionych słońca. Już niedługo w ciągu dnia będzie go odrobinę więcej, trzeba tylko przetrwać najkrótszy dzień w roku. Po nim każdy kolejny będzie już tylko dłuższy. Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2021 roku i ile godzin trwa?

Najkrótszy dzień w roku jest nierozerwalnie związany z grudniowym przesileniem zimowym. To właśnie wtedy na półkuli północnej globu Słońce znajduje się w zwrotniku Koziorożca. Podczas przesilenia zimowego gwiazda centralna Układu Słonecznego jest w możliwie najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej. W tym właśnie momencie rozpoczyna się astronomiczna zima.

21 czy 22 grudnia?

Wtedy mamy także do czynienia z najkrótszym dniem w roku. Ten przypada na 21 lub na 22 grudnia. Ta rozbieżność wynika z długości roku słonecznego, który ma około 365 dni, 5 godzin i 49 minut oraz stosowania lat przestępnych.

Reklama

Podczas gdy mieszkańcy północnej półkuli w trakcie przesilenia zimowego walczą z panującymi ciemnościami, południowcy cieszą się najdłuższym dniem w roku.

Najkrótszy dzień w 2021 roku. Kiedy wypada?

Najkrótszy dzień w 2021 roku przypada na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Dokładnie we wtorek 21 grudnia. Po tej dacie każdy kolejny dzień będzie już tylko dłuższy.

Ile godzin trwa najkrótszy dzień w roku? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ długość najkrótszego dnia w roku zależy od położenia geograficznego. Najkrótszy dzień w Polsce będzie trwał 7 godzin i 15 minut, ale na północy kraju. Mieszkańcy południowej części Polski będą mogli cieszyć się odrobinę dłuższym dniem, bo tu najkrótszy dzień w roku potrwa nawet 8 godzin i 10 minut.

Po 21 grudnia można już odliczać dni do wiosny. Kiedy kończy się kalendarzowa zima? Ta trwa aż do rozpoczęcia wiosny, czyli 21 marca.

Czy przesilenie zimowe wpływa na samopoczucie?

Trudno jednoznacznie obarczać najkrótszy dzień w roku o złe samopoczucie. Data 21 grudnia może jednak przypominać, że nasz organizm cierpi na niedobory słonecznego światła. A to najważniejsze źródło witaminy D. Ze względu na położenie geograficzne Polski w okresie od września do kwietnia promieniowania słonecznego jest za mało, by witamina D mogła zostać wyprodukowana w wystarczającym stopniu.

Brak słońca może mieć realny wpływ na przemęczenie, senność, a niedobory promieni słonecznych mogą prowadzić do drażliwości, bólów głowy i mięśni. Jak poradzić sobie z najkrótszym dniem w roku? Pomagają aktywność na świeżym powietrzu, suplementacja witaminy D i odpowiednia dieta, oparta na pełnowartościowych posiłkach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy